Hlavní navigace

Poprvé máme v ČR možnost poslouchat „označené“ televize a rádia

[Tisková zpráva] Od začátku května posloucháme označený zvuk 5 českých televizních stanic a 6 českých rádií (sedmé se připojí v následujících dnech). Děje se tak v rámci unikátního Pilotního projektu, který je realizován jako součást Projektu elektronického měření sledovanosti televize 2007-2012 a který byl tímto zahájen. Zvuk stanice je označen speciální značkou, kterou lidské ucho neslyší, ale zachytí ji speciální mobilní měřící technologie ReMark, která je tak díky této značce schopna zaznamenat sledovanost či poslechovost takto označeného média, kdekoli se člověk pohybuje.

Sdílet

Pilotní projekt bude rozsáhlejší
Celý Pilotní projekt bude místo původně plánovaných tří týdnů letos na jaře trvat déle a bude mít několik fází. Vyvrcholením bude několikatýdenní měření na vybraném vzorku na podzim, kterému budou předcházet kontinuální testy speciálních situací na menších vzorcích. K této změně bylo přikročeno na posledním jednání ATO na základě doporučení realizátora. Vzniká tak podstatně širší projekt než bylo původně plánováno, protože obsahuje více než tříměsíční období kontinuálního provozu měřidel před hlavní částí pilotního projektu. Cílem této změny je, aby pilotní měření přineslo co nejkomplexnější, nejhodnotnější a nejkvalitnější informace, co se týká možností této nejnovější české měřící technologie, ale i zcela nové metodiky sběru a zpracování dat v oblasti výzkumu médií. Za sebou již máme úspěšné nasazení a testování „značkovačů zvuku“ v rádiích a televizích. Dále v minulých týdnech proběhl test metodiky terénních prací (které zahrnují rekrutace a zaškolení respondentů, logistické operace a stahování dat), ověřovala se ochota respondentů zařízení nosit, zjišťovaly se jejich zkušenosti. Celý test se nyní vyhodnocuje a pokračují testy další.

Na realizaci Pilotního projektu participují partneři
Na realizaci Pilotního projektu participují partnerské výzkumné společnosti Median a Stem/Mark. Obě společnosti jsou současným realizátorem Radioprojektu a v Pilotním průzkumu se budou spolu s Mediaresearch podílet na získání respondentů ochotných nosit měřící zařízení. Tato spolupráce bude nejen garancí kvality Pilotu pro účastnící se rozhlasové stanice, ale může být zároveň určitou vizí pro případný budoucí koncept televizního a rozhlasového měření ve společném projektu elektronických mé­dií.

Měření se zúčastní nejen členové ATO
V současné době označuje svůj zvuk speciální značkou celkem 5 televizních stanic (ČT1, ČT2, ČT4 Sport, ČT24, NOVA). Dosud se bohužel do značkování nezapojila naše druhá největší komerční televizní stanice TV Prima. Dále na základě jednání mezi ATO, Rozhlasovou sekcí SKMO a realizátorem bylo do Pilotního měření zapojeno také 7 rozhlasových stanic (Rádio Impuls, Frekvence 1, Evropa 2, Český rozhlas 1 – Radiožurnál, Českého rozhlas 2 – Praha, Rádio Blaník a Fajn Rádio).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).