Hlavní navigace

Pořad o skrytém lidském chování vyhrál rozhlasovou přehlídku REPORT

[Tisková zpráva] Tradiční soutěžní přehlídku REPORT 2006 vyhrála reportáž Etologie Marka Janáče z Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu. Pořad zvítězil v kategorii „denní žurnalistika“ a získal zároveň Cenu generálního ředitele Českého rozhlasu.

Sdílet

Současně s tím obdržel autor i Cenu Zdeňka Boučka, která byla letos udělena vůbec poprvé v patnáctileté historii soutěže. Získává ji pořad, který výrazným a inspirujícím způsobem rozšiřuje možnosti a průkopnicky objevuje cesty rozhlasové žurnalistiky, publicistiky a dokumentaristiky.

V kategorii „publicistický pořad“ ocenili shromáždění tvůrci první cenou Miroslava Buriánka z Českého rozhlasu Plzeň za silvestrovský pořad „Mašinky lásky“ aneb sex s robotem. Pořad originálním způsobem zobrazuje historii pomůcek, které si člověk odnepaměti vyráběl pro ukojení sexuálního pudu.

Ve třetí kategorii – „dokument, feature, pásmo“ zvítězil dokument Marka Janáče Ruší nám to natáčení. Pořad se zabývá unikátním záznamem procesu s tzv. „kulakem“, který byl náhodně nalezen v plzeňském archivu Českého rozhlasu Plzeň letos v létě.

Soutěžní přehlídku REPORT 2006 pořádá Sdružení pro rozhlasovou tvorbu a Český rozhlas, za podpory Ministerstva kultury ČR, Nadace Českého literárního fondu a Radioservisu. Ve třech soutěžních kategoriích se jí letos zúčastnilo 38 snímků. Soutěž slouží tvůrcům jako fórum pro kultivaci všech forem rozhlasové žurnalistiky. Každoročně se jí účastní kromě autorů i řada vysokoškolských pedagogů a studentů.

Cena Zdeňka Boučka upomíná na letos zemřelého zakladatele soutěže, uznávaného rozhlasového dokumentaristy, který se zasazoval o hledání a rozvoj mladých dokumentaristických talentů.