Hlavní navigace

Pořad Z METROPOLE, od února na ČT1

[Tisková zpráva] Od února se na ČT1 objeví pořad, který dosud znali pouze diváci digitálního kanálu ČT24. Počínaje sobotou 3. 2. 2007 se na prvním programu České televize bude vysílat půlhodinový zpravodajský magazín „Z metropole“, který připravuje Redakce zpravodajství. Pořad o Praze je složen z bloku klasických zpráv, který doplňuje několik pravidelných rubrik. Seriál „Bydliště: Praha" představuje pravidelně osobnosti z hlavního města, nikoliv však celebrity.

Sdílet

Tvůrci vybírají především občany se zajímavým životním stylem, dále ty, kteří se zabývají bohulibou činností a nebo ty, jejichž výtvory přetvářejí podobu metropole. Vysílaly se již například portréty hokejového mistra světa z let 1947 a 1949 Augustina Bubníka, ředitele Národního muzea Michala Lukeše, ale i slepého muzikanta Stanislava Gaňu. Připravují se reportáže s jazzovou zpěvačkou a volejbalovou vicemistryní Evropy Evou Emmingerovou nebo s Milanem Vávrikem, kamelotem a bezdomovcem „na úrovni“

Seriál „Ve stínu svatého Víta" zase mapuje nejrůznější stavby, které nejsou notoricky známé a Pražané i návštěvníci kolem nich často projdou bez povšimnutí. V pořadu se tak objevila reportáž o Jubilejní synagoze, Vlašské kapli ale i o železničním stavidle v Karlíně, chystají se díly o Nuselském mostě a nebude chybět například Velkopřevorský mlýn na Kampě.

Každé vydání obsahuje také obsáhlejší materiál na určité aktuální téma „Reportáž týdne“. „Pelmel událostí“ je souhrnem odlehčených zpráv. V rubrice „Kudy a kam" přináší pořad pravidelně pozvánky na zajímavé akce, které se v hlavním městě konají nebo konat budou.

V současné době se připravuje i několik vydání o pražských zvířatech. Kamera zavede diváky na návštěvu do pražské ZOO, konkrétně k hrochu Slávkovi, který sám sebe zachránil za dramatických okolností při někdejších povodních. Od příštích dílů chystají tvůrci ještě další novinku. Jmenuje se „Vizitka“ a představí se v ní postupně všech 57 pražských městských částí, a to především z pohledu místních kronikářů a historiků.

Pořad moderuje reportér Petr Sojka, který také připravuje většinu reportáží. Kolegou mu je Luděk Jíra. Některé příspěvky dodává také domácí a kulturní redakce. Materiál na sobotní vysílání se natáčí od pátku do čtvrtka.

Na pořad Z metropole se diváci mohou těšit na programu ČT1 každou sobotu pět minut po poledni, kde nahradí Týden v regionech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).