Hlavní navigace

Porod gorilího mláděte v přímém přenosu

[Tisková zpráva] Nejstarší gorilí samice z pražské zoologické zahrady je těhotná. Porod Kamby se blíží, i když přesný termín neznáme a může přijít doslova každým dnem. Vždyť i Kijivu porodila první gorilí mládě v Čechách již o tři týdny dříve, než si pracovníci zoo mysleli.

Sdílet

Gorily v pavilonu sledují 24 hodin denně kamery Českého rozhlasu Leonardo a je velmi pravděpodobné, že zachytí i narození mláděte. Porod tak proběhne nejen poprvé v historii on-line (na adrese www.rozhlas.cz/od­haleni), ale zároveň bude zaznamenán pro ty, kdo ho promeškají.

Vrchní ošetřovatel goril Marek Ždánský je má denně na očích a změny v Kambiných projevech vidí zcela přesně. „Samice se drží stranou skupiny, polehává nad schody na dřevité vlně, kam za ní nechodí ani Richard, a dolů schází často jen když jde na krmení. Trochu se jí zvětšilo břicho, ale u goril to není tak nápadné jako u žen. A v posledních dnech se jí nápadně zvětšují prsa. To ukazuje, že den porodu se opravdu blíží.“

Český rozhlas zprostředkoval podobnou velkou událost svým posluchačům a návštěvníkům webových stránek už dříve. V přímém přenosu pěti webových kamer jsme od 23. června 2000 očekávali narození mláděte severního bílého nosorožce. Ve čtvrtek 29. června jsme se dočkali: v Zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem se narodila nosorožčí samička, která později dostala jméno Fatu.

Na základě znovuobnovení přímých přenosů z gorilího pavilonu pražské zoo jsme vyhlásili od listopadu 2006 do konce ledna 2007 foto a video soutěž „Odhalte gorily!“. Lidé, kteří se chtějí k projektu připojit vlastními snímky či video záznamy goril, mají jedinečnou možnost soutěžit o velmi zajímavé ceny od hlavních partnerů soutěže, a to Centra FotoŠkoda a Zoologické zahrady hl. m. Praha.

V první polovině února také vyjde výpravná publikace, jejímiž hrdiny jsou Moja, Richard, Kijivu, Shinda a Kamba. Ty všechny známe z projektu Odhalení.

Stejnojmenná kniha je nabitá informacemi nejen o gorilách v pražské zoo, ale i o životě těchto jedinečných a ohrožených zvířat v přírodě. To vše doplněno více jak čtyřmi sty původních fotografií. V knize sledujeme osudy gorilího mláděte Moji, dramatické momenty z vypouštění nové samice Kamby a také skoro detektivní příběh určování pohlaví prvního gorilího mláděte u nás. Stejně jako z jiných publikací a předmětů s logem Odhalení, bude i výtěžek z knihy určen na pomoc gorilám v Africe.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).