Hlavní navigace

Porod tygra v přímém přenosu na tn.cz

[Tisková zpráva] Další divácky unikátní zážitek nabídne ode dneška svým návštěvníkům zpravodajský server TV Nova tn.cz ve spolupráci s libereckou ZOO. Po několik týdnů bude v přímém přenosu sledovat předporodní chování tygřice Isabelly, následný porod a první momenty života tygřích novorozeňat.

Sdílet

Praha 19. září 2008 – Jedině návštěvníci stránek zpravodajského serveru tn.cz budou moci sledovat, jak přichází na svět mláďata bílého tygra. Ve spolupráci s libereckou ZOO byly ve výběhu bílých tygrů instalovány dvě kamery, které jedinečný okamžik zachytí.

Chovatelům liberecké ZOO, která jako jediná v zemi bílé tygry chová, se podařilo spárovat 16letou, již zasloužilou matku, samici Isabellu s tříletým mladíkem Paridem. Přestože páření proběhlo technicky zdárně a Isabella je podle dostupných indicií skutečně březí, vyvstává stále mnoho otazníků. Problémem by mohl být především věk obou potenciálních rodičů. Je Paris ve svých třech letech pohlavně zralý? Je naopak Isabella v 16 letech ještě schopná úspěšné reprodukce? Aby si chovatelé byli graviditou samice jisti, museli by ji uspat. Vzhledem k jejímu vysokému věku by jí to ovšem mohlo ublížit.

Poprvé, a zatím naposledy, se bílé tygry podařilo v ZOO Liberec odchovat v roce 2002. Isabella tehdy vrhla pět mláďat, z nichž tři přežila – Achilles je nyní chován v bratislavské ZOO, Afrodita žije v ZOO Sóstó a Artemis zůstala v domovské ZOO Liberec. Liberečtí chovatelé ale už teď můžou slavit, i kdyby Isabella nakonec březí nebyla. Dosud poměrně plachý a nezkušený samec Paris se totiž ukázal akceschopný, což bude důležité v dalších reprodukčních misích.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).