Hlavní navigace

Poslední role - Anna Letenská v cyklu ČT Neznámí hrdinové – 16. 3.

[Tisková zpráva] Premiéra v pondělí 16. března na ČT2 od 20:45 hod. Herečka a její manžel pomohli lékaři, jenž ošetřil jednoho z parašutistů, kteří provedli atentát na Heyidricha. Odplata přišla brzy. Anna Letenská, hrdinka dokumentu Poslední role z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy.

Sdílet

Další díl cyklu publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, přináší snímek Poslední role. Jedna z bust významných herců a hereček ve vestibulu Divadla na Vinohradech je věnována památce Anny Letenské, zatčené v době heydrichiády a zastřelené 24. 10. 1942 v Mauthausenu. Její tragická smrt patřila k nejbolestnějším ztrátám, které postihly v době nacistické okupace české divadlo a film.

Anna Letenská (*29. 8. 1904, Nýřany u Plzně, jako Anna Svobodová) pocházela z kočovné divadelní rodiny a vyrostla z ní výrazná a zdatná komička. Díky svému selskému zjevu ztvárňovala skvěle energické, temperamentní a plnokrevné dívky a ženy. Filmovou kariéru zahájila před začátkem druhé světové války. V roce 1942 po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha společně se svým manželem, architektem Vladislavem Čalounem, u sebe nechali přespat MUDr. Břetislava Lyčku. Ten ošetřil jednoho z atentátníků, Jana Kubiše. Hned druhý den gestapo lékaře zatklo. Po čase neunikl zatčení ani architekt Čaloun. Jeho manželka zůstala ještě pár týdnů na svobodě, o což se údajně zasloužil filmový producent a majitel firmy Lucernafilm Miloš Havel. V jeho produkci byl právě natáčen film Přijdu hned, v němž hrála Anna Letenská důležitou postavu. Premiéra tohoto jejího posledního filmu se konala dva měsíce po její popravě. Anna Letenská se stala jedinou českou herečkou, která zahynula v koncentračním táboře.

Dokument Poslední role představuje v ukázkách z filmových rolí nesporné umění Anny Letenské a rovněž odhaluje, jak se tragické události opravdu udály. Ač je to s podivem, doposud tak nikdo zatím neučinil, aniž by se navíc vyvaroval mnohých nejasností, nepřesností, ba dokonce i omylů. „Jen několik odborníků zná detailněji pohnutý osud mladé herečky Anny Letenské. Chceme proto v cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy dluh vůči statečné ženě napravit a představit v ukázkách z filmových rolí její nesporné umění a rovněž odhalit, jak se tragické události opravdu udály. Ač je to s podivem, doposud tak nikdo zatím neučinil, aniž by se navíc vyvaroval mnohých nejasností, nepřesností, ba dokonce i omylů,“ říká scenárista dokumentu Pavel Taussig. Režie a kamera Roman Vávra, dramaturg Jiří Sirotek, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk. Repríza dokumentu Poslední role: v pátek 20. 3. na ČT2 od 10.05 hod.

Více informací o cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy: www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).