Hlavní navigace

Poslední rozloučení s generálem Františkem Fajtlem

[Tisková zpráva] V pátek 13. října 2006 se česká veřejnost naposledy rozloučí s generálem Františkem Fajtlem, legendárním válečným pilotem z druhé světové války, který zemřel po dlouhé nemoci 4. října ve věku 94 let.

Sdílet

Smuteční obřad z velké síně strašnického krematoria v Praze zprostředkuje Česká televize na ČT2 a ČT24 v přímém přenosu od 11.00 hod.

František Fajtl se narodil se 20. srpna 1912 v Doníně. Absolvoval Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě. V roce 1939 po obsazení Československa utekl do Polska, kde se přihlásil k československému zahraničnímu odboji. V roce 1941 byl jmenován velitelem 313. československé stíhací peruti, se kterou létal až do konce roku 1943. Zúčastnil se leteckých útoků ve Francii, Belgii a Holandsku. V dubnu 1942 se stal velitelem 122. britské peruti a tedy i prvním Čechem, který velel Angličanům. Byl dvakrát sestřelen, prošel vězením, koncentračním táborem. Po příletu do Anglie byl zástupcem velitele letecké základny Skeabrae na Orkneyských ostrovech a v hodnosti majora převzal opět velení 313. perutě až do ruku 1944, kdy byl propuštěn ze služeb RAF a byl převelen se skupinou stíhačů do tehdejšího Sovětského svazu. Byl jmenován velitelem 1. československého stíhacího pluku v SSSR a v září 1944 odletěl do Banské Bystrice a účastnil se Slovenského národního povstání. Po roce 1945 byl propuštěn z armády a vězněn. Pracoval v různých profesích, u stavebního podniku a jako účetní. V období tzv. Pražského jara byl Fajtl částečně rehabilitován. Okupace vojsky Varšavské smlouvy z něj opět udělala „nežádoucí“ osobu. Prezident Václav Havel jej v roce 1990 povýšil do generálské hodnosti Během svého života obdržel František Fajtl řadu vyznamenání, v roce 1991 například Řád M. R. Štefánika. Před dvěma lety jej prezident Václav Klaus vyznamenal Řádem Bílého lva.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).