Hlavní navigace

Posledních 24 hodin: Janis Joplin – 15. 8. na ČT1 a ČT HD

[Tisková zpráva] Svým chraplavým blues rozdala svou křehkou duši, ale jediná dávka nekvalitní drogy byla nad její síly. Náhlá smrt mladé talentované zpěvačky Janis Joplinové v říjnu 1970 v pokračování kanadské série dokumentárních rekonstrukcí Posledních 24 hodin v pondělí 15. srpna od 22:00 hod. na ČT1 a ve vysokém rozlišení na ČT HD.

Sdílet

Napětí vyčerpané, plaché a opuštěné dívky měl vyřešit heroin ve chvíli, kdy už byla Janis Joplinová rockovou legendou. V říjnu 1970 nahrávala v Hollywoodu své nejnovější album. Hvězdou se stala v posledních třech letech, především po vystoupení na festivalu v Monterey v roce 1967 a Woodstocku 1969. Janis Joplinová zpívala blues způsobem, jakým to do té doby žádná bílá zpěvačka nedělala. Svým ostrým chraplavým hlasem uváděla v úžas úplně všechny. V jejím projevu bylo tolik naléhavosti a citu, že to napovídalo o vnitřních dramatech děvčete, které se od mládí vnitřně trápilo pocitem, že je ošklivé. Její výrazný styl a svobodomyslnost u publika zabíraly.

S Janis Joplinovou se ztotožňovaly zejména ženy. Otevřeně vystupovala na podporu ženské rovnoprávnosti, hlásala právo na vlastní hrdost. Janis se stala hlasem své generace. Byla chytrá a zábavná a na pódiu neúnavná. Neúnavná byla však i v konzumaci alkoholu a drog.

V zákulisí byla Janis Joplinová někým úplně jiným. Své sebevědomí hledala velmi těžce. Když v říjnu 1970 natáčela své slavné album Perla, měla před svatbou. Zdálo se jí, že má konečně po svém boku toho pravého, s nímž by mohla vést docela obyčejný život. Dokonce se zabývala myšlenkou na ukončení kariéry. V době natáčení však s ní její přítel Seth Morgan nebyl. V opuštěnosti a smutku na hotelovém pokoji se 3. října 1970 rozhodla rozptýlit drogou. Ale nenakoupila dobře. Její dodavatel měl velmi nekvalitní zboží. Té noci zemřelo v okolí za podezřelých okolností několik konzumentů drog. Mezi nimi i bluesová legenda.

Tvůrci dokumentární série Posledních 24 hodin sestavili mozaiky ze střípků událostí, které se odehrály těsně před tím, než slavní lidé opustili tento svět nepřirozenou smrtí. Autoři cyklu vypátrali v dostupných archivech mimo jiné i autentické audio záznamy, získali výpovědi přátel a svědků klíčových okamžiků. Tam, kde to bylo nezbytné, pracovali s dokumentární rekonstrukcí a dramatizací. Výsledkem je chronologie Posledních 24 hodin života vybraných celebrit. Hodinu po hodině sleduje, co předcházelo smrti ikon módního či hudebního showbyznysu a dalších známých osobností.

www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).