Hlavní navigace

Posledních 24 hodin: John Belushi 22. 8. na ČT1 a ČT HD

[Tisková zpráva] Nevypočitatelný drzý komik a klaun. Životem prolétal jako malé tornádo. Kokain považoval za řádný povzbuzující prostředek. Droga ho však zradila. Přinesla mu závislost a smrt. John Belushi zemřel náhle v květnu 1982. Posledních 24 hodin v pondělí 22. srpna od 22:00 hodin na ČT1 a ve vysokém rozlišení na ČT HD.

Sdílet

Česká televize uvede v pondělí 22. srpna 2011 na Jedničce od 22:00 hodin další díl kanadské série dokumentárních rekonstrukcí, které mapují Posledních 24 hodin života světově známých osobností: John Belushi se narodil v americkém Chicagu albánským přistěhovalcům. Během studií na vysoké škole se věnoval divadlu. Od konce sedmdesátých let hrál s Danem Aykroydem ve skupině The Blue Brothers. Do povědomí amerických diváků se dostal díky účinkování v televizní show Saturday Night Live.

V roce 1978 debutoval ve filmu National Lampoon´s Lemmings a vydal svou první dlouhohrající desku, která obsahovala jeho starší bluesové koncerty i originální kompozice. Jeho největším filmovým úspěchem se stala komedie The Blue Brothers. John Belushi proslul také jako dokonalý imitátor různých hudebních a filmových hvězd. Přirovnávali ho k Busteru Keatonovi nebo Chaplinovi. Uměl lidi pobavit. Dokázal je rozesmát jediným zdvižením obočí. Ale Belushi chtěl víc. Toužil po vážné roli. Jenže filmaři ho obsazovali pouze do rolí, ve kterých ho diváci chtěli – jako komika. Přišlo i období, kdy dobré role nepřicházely.

Geniální komik a rozený klaun John Belushi byl v květnu 1982 nalezen v hotelu Chateau Marmont mrtvý. Příčinou jeho úmrtí byl tzv. speedball: kombinace injekcí kokainu a heroinu. Johnovo tělo objevil přítel a kolega Bill Wallace. Snažil se předávkovaného umělce oživit, ale bylo už pozdě.

Tvůrci dokumentární série Posledních 24 hodin sestavili mozaiky ze střípků událostí, které se odehrály těsně před tím, než slavní lidé opustili tento svět nepřirozenou smrtí. Autoři cyklu vypátrali v dostupných archivech mimo jiné i autentické audio záznamy, získali výpovědi přátel a svědků klíčových okamžiků. Tam, kde to bylo nezbytné, pracovali s dokumentární rekonstrukcí a dramatizací. Výsledkem je chronologie Posledních 24 hodin života vybraných celebrit. Hodinu po hodině sleduje, co předcházelo smrti ikon módního či hudebního showbyznysu a dalších známých osobností.

www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).