Hlavní navigace

ČT1 a ČT HD: Posledních 24 hodin Keitha Moona – 25. 7.

[Tisková zpráva] Hrál jako bůh a užíval si jako ďábel! Bubeník skupiny The Who zemřel 7. září 1978. Další díl kanadských dokumentárních rekonstrukcí o slavných osobnostech, které zemřely nepřirozenou smrtí: Posledních 24 hodin – Keith Moon v pondělí 25. července ve 21:45 na ČT1 a ve vysokém rozlišení na ČT HD.

Sdílet

Keith Moon bubnoval jako bůh. Jeho ruce jakoby nebyly jen dvě. Jakoby bubnovala nějaká chobotnice. Měl osobitý styl, který těžko někdo někdy napodobí.

Nebezpečný návyk se snažil překonat celá léta. Věděl, že alkohol ho ničí, že ničí jeho tvorbu, kreativitu, kariéru i přátelství s ostatními v branži. A přesto to nikdy nevydržel. Ze zoufalství začal brát Heminevrin – lék užívaný při odvykání pití alkoholu. Je to velice silný lék. Měl by se užívat pod lékařským dohledem. Ale Keith měl pocit, že čím víc toho spolyká, tím rychleji se problému zbaví, tím rychleji pominou nepříjemné příznaky abstinence. Jeho spotřeba prášků byla obrovská.

Moonova záliba v nadměrném pití a pilulkách byla výsledkem života na výsluní popularity. V té době skupina The Who už deset let kralovala světu rockové hudby. Byli přímými předchůdci punku. Včerejšek je nezajímal a zítřek už vůbec ne. Hráli hudbu, která vyjadřovala jejich hněv. Když na pódiích rozbíjeli kytary, všichni na to zírali s otevřenými ústy. The Who razili cestu novým hudebním směrům. Od tříminutových chorálů zpívaných v drogovém opojení k psychedelii. Od psychedelie k novátorské rockové opeře. A v centru všeho byl Keith Moon. Dodnes je považován za nejlepšího bubeníka všech dob.

Bubeníky do té doby nikdo moc nesledoval, ale bubeník The Who předváděl vlastní show. Jako vrcholné číslo na závěr obvykle rozbil bicí soupravu na kusy. Velmi podobně se však choval i mimo pódium. Keith Moon byl ztělesněním násilné extravagantní rockové hvězdy. Neúnavný recesista byl duší každého večírku. Vtipálek Moon bavil každou společnost. Když ho někdo k něčemu vybídl, tak to udělal.

Ne všichni však měli pro jeho kousky pochopení. Neustálé hýření ovlivňovalo jeho výkony na pódiu. Chodil pozdě na zkoušky i na koncerty. Zbytku kapely začala docházet trpělivost. V září 1978 povzbuzen úspěchem poslední desky by Moon udělal všechno proto, aby přestal pít.

Sedmého září roku 1978 Keith řešil, zda půjde na hvězdný večírek. Pořádal ho Moonův dobrý přítel Paul McCartney. Nakonec se rozhodl tam jít. Před tím se nadopoval lékem k odvykání alkoholové závislosti. Přitom měl zároveň obavu, zda střízlivý nebude kamarády nudit… Zemřel po večírku, na smrtící kombinaci alkoholu, drog a nesmyslného množství odvykacích pilulek.