Hlavní navigace

Posledních 24 hodin – Marvin Gaye 29. 8. na ČT1 a ČT HD

[Tisková zpráva] Hluboká roztržka a nenávist mezi otcem a synem byly příčinou smrti slavného soulového zpěváka a zakladatele reggae Marvina Gaye. Jeho náhlému úmrtí na počátku dubna 1984 se věnuje další díl kanadské série dokumentárních rekonstrukcí Posledních 24 hodin v pondělí 29. srpna od 22:00 hodin na ČT1 a ve vysokém rozlišení na ČT HD.

Sdílet

Marvin Gaye vyrůstal v rodině konzervativního protestantského pastora, který byl však zároveň transvestitou. Soužití obou mužů bylo proto komplikované. Otec chodil doma v ženských šatech a v lodičkách a syn se za něho styděl. Otec se zase nedokázal smířit s tím, že jeho syn začal zpívat jinde než v kostele. Synova komerční kariéra ho přiváděla k zuřivosti a později žárlil i na jeho úspěch.

Ve studiu se Marvin Gaye poprvé objevil v roce 1957 a o tři roky později vydal v Detroitu svou první sólovou nahrávku. Od společnosti Motown Records obdržel naprostou hudební svobodu a navrch i jeden milion dolarů. Tento výdělek mu zajistil postavení nejlépe placeného černošského zpěváka. Přes značné komerční úspěchy – hlavně ve druhé polovině sedmdesátých let – měl značné osobní problémy. K těm nejtěžším patřila závislost na kokainu. S tím souvisely i Marvinovy paranoické představy ohrožení. V té době si také pořídil revolver, aby se mohl démonům bránit. K drogové závislosti se přidaly finanční problémy, když si na jeho výdělky došlápl americký daňový úřad. Zpěvákovy nemovitosti se náhle ocitly v exekuci a populární Marvin v dluzích. To prohlubovalo jeho deprese, které „pomáhali léčit“ dealeři drog. Navštěvovali ho dokonce i v domě rodičů. Rozruch, který byl odvrácenou tváří Marvinovy slávy, těžce snášel zejména jeho otec. Vše vygradovalo na konci března 1984, kdy při konfliktu syn otce fyzicky napadl a ten ho vzápětí zastřelil.

Tvůrci dokumentární série Posledních 24 hodin sestavili mozaiky ze střípků událostí, které se odehrály těsně před tím, než slavní lidé opustili tento svět nepřirozenou smrtí. Autoři cyklu vypátrali v dostupných archivech mimo jiné i autentické audio záznamy, získali výpovědi přátel a svědků klíčových okamžiků. Tam, kde to bylo nezbytné, pracovali s dokumentární rekonstrukcí a dramatizací. Výsledkem je chronologie Posledních 24 hodin života vybraných celebrit. Hodinu po hodině sleduje, co předcházelo smrti ikon módního či hudebního showbyznysu a dalších známých osobností.

www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).