Hlavní navigace

Posledních 24 hodin: Tupac Shakur – 1. 8. na ČT1 a ČT HD

[Tisková zpráva] Říkali mu Černý Ježíš. Byl to rapperský rebel. Měl postupně šest singlů v americké hitparádě TopTen. Opravdu dobře vydělával. Konkurenční hip-hopový gang Crips mu měl co vyčítat. Kdo ho však 7. září 1996 smrtelně postřelil, se dodnes nevyšetřilo... Další díl kanadských dokumentárních rekonstrukcí o slavných osobnostech, které zemřely nepřirozenou smrtí Posledních 24 hodin: Tupac Shakur v pondělí 1. srpna od 21:45 na Jedničce a ve vysokém rozlišení na ČT HD.

Sdílet

Tupac Shakur si vytvořil pevné pouto s fanoušky, když rappoval o drsné realitě života na ulici. Jeho písně byly určené slabým, chudým a zapomenutým. Těm, kteří jsou ve společnosti přehlíženi. Své politické krédo měl vytetované na kůži: 50 černochů s kalašnikovem – když se spojí a půjdou za jedním cílem, dokážou cokoli. Tupacovo poselství mělo ohlas. Oslovilo i bílé, střední třídu, děti z předměstí. Navíc všechny lákal vzrušující pocit nebezpečí, který měli při poslechu jeho hudby.

Pokud Tupac toužil po pozornosti publika, dostalo se mu jí bohatě. Ne vždy však šlo o vítanou pozornost. Jeho prudký profesní vzestup vzbudil u ostatních hip-hopperů závist. Tupac Shakur získal i první opravdové nepřátele.

Hip-hop je soutěživost sama. Předháníte se, kdo je lepší, kdo má víc holek, kdo má lepší auto. Je to rivalita srovnatelná se sportem. Každý zpěvák si buduje silné ego. Možná tak silné, že by dokázal jiného zničit. A 7. září 1996 se to patrně stalo…

Tupac Shakur přijel do Las Vegas na boxerskou exhibici Mikea Tysona. Pak měl vystoupit v místním klubu. Tupac cítil, že je něco ve vzduchu. Záměrně nechal svou přítelkyni a sestřenici v hotelu. Čas před zápasem zabíjel hraním v kasinu. Po boku měl spolehlivého bodygarda Franka Alexandra. Po Tysonově zápasu měl Tupac konflikt se členem jiného losangeleského „hudebního" gangu v hotelové hale. Zamířil se svým vydavatelem Sugem Knightem k vozu. Projížděli nočním městem. Náhle se k nim z boku přiblížil bílý cadillac. Tělesný strážce byl ve druhém voze. Okénko cadillacu se otevřelo. Objevila se ruka s revolverem. Zaznělo několik výstřelů. Tupac byl těžce zraněn čtyřmi kulkami. S fatálním poraněním hrudníku ještě několik dnů statečně bojoval. Zemřel 13. září 1996, ve věku pouhých 25 let. Vyšetřování jeho smrti neprobíhalo až tak důsledně, jak by si asi Tupacova rodina přála. Vrah nebyl dodnes dopaden.

www.ceskatele­vize.cz/program