Hlavní navigace

Poste restante – nový seriál Karla Smyczka v České televizi

[Tisková zpráva] Režisér Karel Smyczek natočil pro Českou televizi, Televizní studio Brno, nový sedmidílný seriál Poste restante. Česká televize ho vysílá od 26. února 2010 každý pátek od 20 hodin na ČT1. Autorem scénáře je jeden z nejúspěšnějších scenáristů mladé generace Marek Epstein (Václav, Roming, Brainstorm), který při psaní spolupracoval s dramaturgem Janem Gogolou.

Sdílet

Poste restante je poetický a humorný seriál ze současnosti, jehož hlavními hrdiny jsou mladý pošťák Jaroušek a duch bezdomovce Kercla. Jaroušek utekl z domu a nechal se zaměstnat na malé pobočce pošty, aby unikl před svou panovačnou matkou a začal nový život. Pan Kercl zahynul při nehodě, avšak jeho duchu se nedaří opustit povrch zemský a začít život posmrtný. Musí bloudit světem, jeho duše nemůže najít spočinutí, on nemůže najít příčinu rozpolcenosti své „neexistence“a navíc jej to z nepochopitelných důvodů táhne právě k Jarouškovi. Tato poněkud nesourodá dvojice hledá způsob, jak vysvobodit pana Kercla z jeho prokletí a pátrá po jeho největším životním pomýlení, které mu neumožňuje smířit se s odchodem. Přitom Jaroušek hledá dívku svého srdce a prchá před svou matkou. Najde Jaroušek svou životní lásku? A najde pan Kercl spokojenou smrt? Zdánlivě morbidní téma pojal autor scénáře s humorem a poetikou sobě vlastní, a tak seriál vůbec není smrtelně vážný, ale především vtipný, lyrický, dramatický a magický.

V roli Jarouška diváci uvidí mladého herce Ondřeje Pšeničku. Druhou hlavní postavu, pana Kercla, a posléze i ducha pana Kercla, ztvárnil Vladimír Javorský. V dalších rolích diváci uvidí Libuši Šafránkovou v roli Jarouškovy maminky, Arnošta Goldflama coby jeho otce, Janu Pidrmanovou, do které se Jaroušek zamiluje, a dále Oldřicha Navrátila, Naďu Konvalinkovou, Jana Hartla, Taťjanu Medveckou, Kláru Sedláčkovou, Lenku Vlasákovou a další.

Natáčení seriálu bylo velmi náročné, plné mnoha technicky komplikovaných trikových efektů. Nejobtížnější byly scény, v nichž se objevuje duch pana Kercla, jenž není ani mrtvý, ani živý a je viditelný pouze pro Jarouška.

Seriál natočilo Televizní studio Brno ČT ve společnosti Buc-film. Za kamerou stál Antonín Chundela. Hudbu k seriálu složil Marek Eben – jeho hlas zazní i v originálním animovaném úvodu každého dílu. Režisérem seriálu je Karel Smyczek, jeden z nejvýznamnějších současných českých televizních a filmových režisérů. Do zlatého fondu České televize nepochybně patří jeho seriály Bylo nás pět, Místo nahoře či Dobrá čtvrť. Nezapomenutelné zážitky byly i jeho starší filmy, například Housata, Sněženky a machři či Krajina s nábytkem. S brněnským studiem ČT nespolupracuje poprvé. Režíroval tady úspěšnou pohádku Lotrando a Zubejda.

Seriál Poste restante je originálním dílem, které nemá v české televizní tvorbě žádného obdobného předchůdce.

Poste restante
Režie: Karel Smyczek
Námět: Marek Epstein
Scénář: Marek Epstein, Jan Gogola
Kamera: Antonín Chundela
Střih: Milan Justin, Zdeněk Patočka
Zvuk: Vladimír Nahodil
Výtvarník animací: Vratislav Hlavatý
Hudba, text, zpěv: Marek Eben
Hrají: Ondřej Pšenička, Vladimír Javorský, Libuše Šafránková, Oldřich Navrátil, Naďa Konvalinková, Jana Pidrmanová, Taťjana Medvecká, Arnošt Goldflam, Dana Syslová, Svatopluk Skopal, Lenka Vlasáková, Jan Hartl a další.
Vedoucí natáčení: Jiří Hauzner
Výkonný producent: Jaroslav Bouček
Dramaturgie: Jan Gogola, Pavel Aujezdský, Marek Hlavica, Marek Horoščák
Šéfproducent: Darina Levová
Šéfdramaturg: David Ziegelbauer
Foto: Alan Pajer
Počet dílů: 7
Stopáž každého dílu: 52 minut

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).