Hlavní navigace

Postel s nebesy

[Tisková zpráva] V říjnu 2010 uvedeme čtyřdílný seriál natočený v letech 1979 až 1980 podle literární předlohy Karla Houby. V době jeho vzniku se tvůrčí tým utkal s cenzurou. Došlo dokonce k tomu, že řada scén byla z politických důvodů vystřižena.

Sdílet

Repríza, kterou zařazujeme ve čtyřech říjnových středách, je unikátní, uvede totiž původní nesestříhanou verzi. Uvidíte na ČT1 vždy v 9:00 hodin dopoledne, 6., 13., 20. a 27. 10.

Hrají: Zdeněk Žák, Zlata Adamovská, Zdeněk Hradilák, Milena Asmanová, Vítězslav Kryške a další. Scénář Otto Zelenka, hlavní kameraman Jaromír Zaoral, režie Alois Müller. Vyrobilo Televizní studio Ostrava.

Sledujte příběh, který začíná těsně před válkou a vyvrcholí koncem šedesátých let minulého století. Řada skvělých herců v něm dostala ojedinělou příležitost. Osud tohoto seriálu, stejně jako tehdy celé řady jiných uměleckých děl, pokřivil normalizační dohled nad televizní tvorbou. Otvíráme tedy archiv, abychom mu umožnili vysílání bez jakýchkoliv překážek.

Ústřední dvojící seriálu jsou student Pavel Daneš (Zdeněk Žák) a židovská dívka Líza Gutmannová (Zlata Adamovská). Začínáme rokem 1938. V tu dobu Pavel řeší své studijní neúspěchy a zároveň se seznamuje s lidmi, kteří ho získají pro účast v odbojovém hnutí. Líza má původně odejet do Anglie, ve své zamilovanosti váhá. Situace se postupně komplikuje a na emigraci později už nejsou podmínky. Líza se nakonec ocitne v Terezíně.

Dále sledujeme především Pavlův osud v průběhu války – totální nasazení, pronásledování přátel, kteří se angažují v odboji, smrt blízkých lidí, osvobození země. To jsou významné momenty, které formují Pavlovy názory i rozhodování o budoucnosti.

Po válce vystuduje estetiku na univerzitě. Atmosféra ve společnosti se po prvních volbách, v nichž zvítězila komunistická strana, polarizuje. Spolu s hlavním hrdinou ale prožíváme i další peripetie, tolik typické pro poválečnou dobu – onemocnění tuberkulózou, znárodnění otcova majetku, agitování pro vstup do strany a další. Po dlouhé době se opět setkává s Lízou, která přežila koncentrák, ztratila paměť a několik let byla v psychiatrickém ústavu v Polsku. Žije s otcem v Anglii a má značný majetek. Jejich cesty se ale definitivně rozejdou. Můžeme spekulovat o tom, jaký by byl osud Pavla a Lízy, kdyby do něj nevstoupila válka a následné rozdělení světa železnou oponou. Jak se jejich příběh skončí, to nebudeme prozrazovat.

Od natočení Postele s nebesy uplynulo více než třicet let. Televizní technika a také žánr dramatické tvorby se výrazně proměnily. Generace dětí a vnuků lidí věkově shodných s hlavními figurami našeho příběhu už dávno vědí, jak se dál odvíjela historie a co přinesla. Pro sledování archivní televizní tvorby nás to vybavuje nadhledem a zaujetím, abychom byli s to vnímat toto dílo jako pozoruhodný doklad své doby.