Hlavní navigace

Pouta, nový koprodukční film České televize – v kinech od 4. 2.

[Tisková zpráva] „Vztek tě nezadusí, prázdnota tě nespoutá, posedlost tě osvobodí k útěku nikam.“ Pouta – to je thriller o temnotě a lásce, zničení a osvobození, vězení a útěku. Příběh s nepředvídatelně jednajícím hrdinou, prostoupený pocitem ohrožení, strhující a napínavý. Scénář Ondřej Štindl. Režie Radim Špaček.

Sdílet

„Film Pouta by se asi dal velmi stručně popsat jako film o lásce a zradě. Takových filmů je ale strašně moc, takže pokud by se to mělo trošku víc rozvinout, je to o policajtovi, kterýmu hrábne. A nota bene se odehrává v roce 1982 v Českos­lovensku. Už z těchto drobných střípků se dá poskládat jakýsi obraz toho, že jsme se snažili natočit film tak, aby byl napínavý, aby ne úplně jednoznačně hodnotil tu dobu, přece jenom aby jakési to vnitřní pnutí hlavního hrdiny tam bylo hodně viditelné,“ prozrazuje režisér Radim Špaček ve video bonusu, který spolu s dalšími informace naleznete na www.ceskatele­vize.cz/pouta

Československo, rok 1982. Tomáše (Martin Finger) zmáhá únava. V odporu proti režimu již nenachází nějaký praktický význam, nevidí možnost „vítězství” a s ním související osobní perspektivu. Dobové poměry navíc žádný nový začátek neumožňují – kromě emigrace. Únik hledá v mimomanželském vztahu s Klárou (Kristína Farkašová). Antonín (Ondřej Malý), příslušník tajné policie, se od svého informátora a Tomášova přítele Pavla (Luboš Veselý) o nevěře dozvídá. Kláru sleduje. Jeho zájem o ni je však víc než profesionální. Vidí v ní člověka, který by ho mohl zachránit. Antonínova sebedestrukce, Pavlova zbabělost a Tomášova pasivita tak vytvoří soukolí zrady, manipulace a pokřiveného vzdoru, který všechny protagonisty nakonec rozdrtí.

„Chtěli jsme vyprávět příběh, který má univerzálnější téma než výpověď o době, v níž se odehrává. Postavy nemají žádné reálné předobrazy. Jejich příběh určitě není příběhem politickým. Politika jen vyhrocuje dilemata, která musí hrdinové řešit, dilemata, která zdaleka nejsou svázána s dobou a místem děje,“ vysvětluje scenárista Ondřej Štindl.

Snímek vznikl v koprodukci Bionaut Films, Česká televize – Televizní studio Ostrava, UPP, Film Studio Gatteo, SoundSquare. Kamera Jaromír Kačer. Architekt Pavol Andraško. Výtvarnice kostýmů Andrea Králová. Umělecká maskérka Jana Dopitová. Hudba Tomáš Vtípil. Střih Anna Johnson Ryndová. Zvuk Marek Hart, Jakub Čech. Vedoucí výroby Pavel Čechák, Jana Garajová. Více informací: www.pouta-film.cz, www.ceskatele­vize.cz/filmy

Film o filmu Pouta (režie Vratislav Šlajer) vysílá program ČT2. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).