Hlavní navigace

Poznejte život a bitvy Keltů

[Tisková zpráva] VÝLET DO ČESKÉ MINULOSTI S NOVÝM MULTIMEDIÁLNÍM PROJEKTEM ČESKÉHO ROZHLASU

Sdílet

Český rozhlas, Národní muzeum a Moravské zemské muzeum představují nový projekt, který vás zavede do dávné české historie. Multimediální web vám přiblíží každodenní život Keltů na našem území v době několika století před naším letopočtem. Sledujte stopy tohoto dávného národa na internetových stránkách historie.rozhlas­.cz.

Samotná aplikace přibližuje rané dějiny Čech a Moravy. Skupiny historického šermu na videozáběrech předvádějí, jak Keltové a jejich největší římští rivalové žili, oblékali se a bojovali. Vše je doplněno o fotografie artefaktů, mapy a také o letecké snímky nejznámějších keltských hradišť (oppid) na našem území. Kelty si neseme také v sobě: v našich žilách kolují zbytky keltské krve a po jednom z jejich kmenů nám zůstal název Bohemia.

O takzvané laténské době v aplikaci mluví celá řada odborníků. Namátkou bývalý ředitel studií evropské protohistorie na École pratique des hautes études na pařížské Sorbonně, univerzitní profesor Václav Kruta, ředitel Ústavu archeologické památkové péče Brno docent Miloš Čižmář nebo autorka řady publikací o keltské tematice doktorka Anna Bauerová. Hlavními odbornými poradci celého projektu jsou archeolog Miloš Hlava a odborník na laténskou kulturu Tomáš Mangel.

„Keltové jsou v pořadí třetí multimediální aplikací Českého rozhlasu, která touto formou kombinuje zvuk, video, fotografie a animace,“ připomíná vedoucí internetové redakce ČRo Filip Rožánek. Aplikaci Keltové předcházelo hledání tanku v Labi a historický exkurz po stopách bunkrů a opevnění na území Československa.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).