Hlavní navigace

Pravidla lži ve 20 filmových sezónách na ČT1

[Tisková zpráva] J. Langmajer, J. Budař, D. Švehlík, K. Issová ve filmu R. Sedláčka o lidech, kteří se snaží překročit svou minulost. Filmový večer zahájí 26. 4. ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 2006.

Sdílet

20 filmových sezón v České televizi – historicky první ucelené ohlédnutí za dějinami českého hraného celovečerního filmu po sametové revoluci. Jádrem projektu je cyklus dvaceti padesátiminutových dokumentů s názvem Rozmarná léta českého filmu, které pro ČT připravuje v produkci Vachler Art Company režisér Petr Vachler. Jde o jakousi filmovou kroniku, která mapuje nejzásadnější události, historické milníky a tvůrčí počiny v domácím filmovém světě posledního dvacetiletí. Úterý 26. 4. odhalí tajemství roku 2006: Jak velké nebezpečí představují pro český film piráti? Proč Anna Polívková ve snaze ztloustnout neustále hubnula? Kdo nevědomky zavinil, že nejslavnější Hrabalovu knihu nakonec netočil Jan Svěrák, ačkoliv ten ji točit chtěl a měl? Kvůli čemu se stavěli na zadní Jiří Mádl a Vojtěch Kotek během natáčení Rafťáků? Kteří slavní herci jsou na place největší diskutéři a podrývači?

Na dokument naváže na ČT1 od 21:00 film Pravidla lži Roberta Sedláčka. Psychologické drama z prostředí terapeutické komunity, kde se dvanáct lidí pokouší odpoutat od své minulosti. Většina by na svou minulost ráda zapomněla. Je jim okolo třiceti a v jejich životopisech najdete všechny hříchy světa. Lhali, kradli, podváděli, mysleli jen na sebe a jeden z nich i zabil. Zatím se neví kdo, ale pravda vyjde najevo. Pokud je pravdou to, co lidé nazývají vzpomínkami. Není to příběh o trestancích. Každý z nich zde tráví rok života z vlastní vůle, může ale dobrovolně odejít. Za porušení pravidel komunity hrozí vyloučení. Odkázáni jeden na druhého, hledají své lepší já. Východiskem pro nadějnější budoucnost je pravdivě pojmenovat vlastní minulost. Ale může člověk vůbec nelhat, aby přežil mezi ostatními? Režiséru Robertu Sedláčkovi se podařilo setřít rozdíl mezi osvědčenými profesionály a debutanty a z jednotlivých partů složit pozoruhodný herecký koncert. „Více než o konkrétní případy mi šlo o přenesení nálady tohoto zvláštního místa, kde jsem strávil spoustu času, když jsem si tam hrál na jednoho z klientů,“ říká režisér. Hrají: P. Jungmanová, M. Trnavský, I. Chmela, J. Plesl, D. Novotný, J. Janěková ml., E. Vrbková, K. Chrástová, Z. Fialová a další. Scénář a režie R. Sedláček. Film získal řadu cen, např. Český lev 2006 za nejlepší scénář, Kristián 2006 za nejpozoruhodnější tvůrčí počin v oblasti hraného filmu, Diváckou cenu Finále Plzeň 2007.

Webový speciál www.ceskatele­vize.cz/20fil­movychsezon je průběžně aktualizován. Každé úterý se zde rozjíždí nová soutěž o atraktivní ceny. Zájemci tu naleznou přehled filmů včetně anotací, rozhovory s tvůrci, dobové recenze, upoutávky, odvysílané díly cyklu dokumentů Rozmarná léta českého filmu, nepoužité části rozhovorů a další zajímavosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).