Hlavní navigace

Pražské jaro online

[Tisková zpráva] 18. května 2009 - Festival Pražské jaro se tímto rokem zařazuje mezi technologickou avantgardu. Nové stránky www.festival.cz jsou postavené na postupech a technologiích webu 2.0. Web Pražského jara využívá populárních aplikací pro správu multimédií. Fotografové festivalu publikují fotografie pomocí aplikace Flickr. Pravidelně aktualizované fotoreportáže z průběhu festivalu můžete sledovat na adrese www.flickr.com/photos/Prague-Spring/collections/. Díky API rozhraní se pak vybraný obrazový obsah umísťuje ve zpravodajské části webu festivalu (http://www.festival.cz/articles).

Sdílet

S českou pobočkou Google uzavřel festival spolupráci ve formě partnerského kanálu na největším světovém videoportálu YouTube (www.youtube.com/Pra­gueSpringFesti­val), který tak usnadňuje cestu videoreportáží z festivalových akcí ze střižny do Vašich počítačů. Partnerský kanál na YouTube, kde najdete reportáže z průběhu festivalu Pražské jaro, je vlastní stránkou festivalu, ke které má přístup celosvětová komunita uživatelů. To, že video portál YouTube má ke klasické hudbě opravdu blízko, potvrdil i nedávno vytvořený první Symfonický orchestr YouTube (www.youtube.cz/sym­phonycz), který se spojil právě prostřednictvím internetu a vystoupil ve světoznámé Carnegie Hall v New Yorku. Mezi 90 vybraných hudebníků z celého světa se dostali hned tři Češi. Flickr a YouTube patří k aplikacím s přívlastkem „komunitní“.

Klasická hudba však prostřednictvím Pražského jara oslovuje nejen uživatele těchto dvou aplikací, ale také největší z nich – stránku festivalu najdete i na Facebooku (http://www.fa­cebook.com/pa­ges/Prague-Spring-Festival/18262670­0433).

Řešení studia Shortcat, které se svým progresivním návrhem zvítězilo ve výběrovém řízení, klade důraz na agilnost a efektivitu vývoje i výběrem technologií. Podobně jako další známé web 2.0 aplikace – například Twitter nebo Basecamp – i web Pražského jara využívá pro serverovou technologii frameworku Ruby on Rails. Práci s technologiemi na straně prohlížeče zase usnadňují frameworky Prototype, jQuery a Blueprint CSS.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).