Pražskou přednášku Vinta Cerfa sledovaly na Internetu dva tisíce lidí, desítky z nich prostřednictvím protokolu IPv6

[Tisková zpráva] Internetový on-line přenos přednášky jednoho z průkopníků Internetu Vinta Cerfa, která proběhla minulý čtvrtek na pražské Fakultě elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT), shlédly téměř dva tisíce uživatelů. Z toho několik desítek lidí sledovalo přednášku prostřednictvím internetového protokolu nové generace IPv6. Umožňovalo jim to technologické zajištění přenosu, který realizovaly sdružení CESNET a FEL ČVUT v rámci národní sítě pro výzkum a vzdělání CESNET2. Ve špičce sledovalo všechny unicastové přenosy (Windows Media a Real Video) přibližně 750 uživatelů a do Internetu „teklo“ přes 420 Mb/s.

Sdílet

Internetový protokol IPv6 postupně nahrazuje stávající protokol IPv4, který potřebám globální internetové komunity přestává vyhovovat především počtem dostupných IP adres a také slabší bezpečností přenášených dat. IPv6 by měl tyto nedostatky odstranit, anebo přinejmenším výrazně eliminovat. Na limity protokolu IPv4 upozornil během pražské přednášky také Vint Cerf, jenž byl začátkem sedmdesátých let minulého století jednou z vůdčích postav týmu, který současný internetový protokol vyvinul. Ten tvoří technologický základ sítě Internet, protože určuje formát a způsob, jakým data počítačovou sítí putují.

Sdružení CESNET se v mezinárodním měřítku aktivně podílelo na vývoji a zavádění protokolu IPv6, který je dnes nabízen účastníkům sítě CESNET2 jako běžná služba.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).