Hlavní navigace

Předběžné finanční výsledky za rok 2000

[Tisková zpráva]

Sdílet

Předběžné finanční výsledky za rok 2000

Akciová společnost ČESKÝ TELECOM s potěšením oznamuje předběžné finanční výsledky za fiskální rok 2000. Tyto výsledky jsou neauditované, konsolidované a jsou uvedené podle mezinárodních účetních standardů (IAS). Konečné auditované finanční výsledky za rok 2000 oznámí ČESKÝ TELECOM, a. s., 29. března 2001.

  • Celkové výnosy vzrostly na 57,2 mld. Kč, což je o 10 % více než v roce 1999,
  • provozní hospodářský výsledek před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA) vzrostl na 26,7 mld. Kč, marže EBITDA je 47%,
  • zisk před zdaněním (EBT) dosáhl výše 9,1 mld. Kč, což je o 8 % více než v roce 1999 a čistý zisk vzrostl na 6,4 mld. Kč, což je o 3 % více než v roce 1999.

„Tyto předběžné výsledky odrážejí skutečnost, že společnost je schopna udržet si svou silnou ekonomickou pozici na neustále se měnícím trhu telekomunikačních služeb a zároveň pokračovat v budování základů pro budoucí rozvoj cestou zvyšování efektivity a dalším rozšířením svého postavení na trhu“, prohlásil Urs Kamber, viceprezident a finanční ředitel společnosti ČESKÝ TELECOM, a.s.

Celkový nárůst výnosů byl ovlivněn nárůstem v oblasti datových služeb, zvýšením výnosů z poplatků za užívání telefonní stanice a výnosů mobilního operátora EuroTel Praha, spol. s r.o., vlastněného z 51 % ČESKÝM TELECOMEM. Pokračoval úspěšný rozvoj služeb ISDN, oproti předchozímu roku se zvýšil počet B-kanálů o 114% na 122 000. Počet zákazníků využívajících internetové služby se rovněž výrazně zvýšil na téměř 200 000 (kombinace platících i neplatících zákazníků) na konci roku 2000. Postupné rebalancování tarifů v minulých letech mělo vliv na vývoj výnosů z poplatků za užívání telefonní stanice. Mobilní operátor EuroTel potvrdil své vedoucí postavení na českém trhu mobilních komunikací. Počet jeho zákazníků vzrostl o 103 % na 2,2 miliony ke konci roku a jeho podíl na celkových konsolidovaných výnosech se výrazně zvýšil.

Na straně nákladů byl efekt kontroly mzdových nákladů do značné míry vykompenzován vlivem obrovského rozmachu českého trhu mobilních komunikací. ČESKÝ TELECOM snížil počet svých zaměstnanců o 14% na 17 322 a zvýšil úroveň produktivity o 16% na 222 linek na zaměstnance. Díky rostoucímu objemu provozu z pevné sítě do sítí mobilních operátorů se zvýšily platby domácím operátorům. Zatímco obrovský úspěch společnosti EuroTel v posledním čtvrtletí roku 2000 představuje solidní základ pro rok 2001, konsolidace nákladů EuroTelu měla výrazný dopad na marži EBITDA v konsolidovaných výsledcích ČESKÉHO TELECOMU. Vzhledem k vyšším investicím do aktiv s kratší dobou životnosti v předchozích dvou letech zůstal provozní hospodářský výsledek před úroky a zdaněním (EBIT) na úrovni 12,1 mld. Kč. CAPEX (čistý peněžní tok z pořízení hmotného a nehmotného investičního majetku) činil v roce 2000 17,4 mld. Kč.

VLADAN CRHA
tiskový mluvčí

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).