Principem end-to-end se myslí zajištění komunikačních služeb mezi koncovými účastníky i v případě, že spojení probíhá přes několik různých technologií nebo sítí, které jsou ve správě různých organizačních subjektů. Může jít například o evropskou akademickou síť GÉANT, národní sítě výzkumu a vzdělávání a místní sítě ve městech a organizacích. Nejčastěji jde o zajištění požadované přenosové kapacity a kvalitativních charakteristik, jako jsou nízké ztrátovosti a variace zpoždění, a to přes celou end-to-end trasu. Cílem je maximální automatizace celého procesu.
TERENA (Trans-European Research and Education Network Association) sdružuje evropské národní výzkumné sítě včetně české CESNET2 a dále mezinárodní organizace CERN a ESA a tzv. přidružené členy, především výrobce síťových zařízení a výpočetní techniky, s cílem poskytnout svým členům platformu pro spolupráci a sdílení znalostí za účelem podpory vývoje technologií, infrastruktur a služeb určených pro evropskou akademickou komunitu.
Více o semináři Vzdálená spolupráce po síti na: http://www.cesnet.cz/akce/2010/vzdalena-spoluprace/
Více o 3. TERENA End-to-End Provisioning Workshopu a organizaci TERENA na: http://www.terena.org/activities/e2e/ws3/
Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR.. V současnosti je financováno především z prostředků vládní Rady pro výzkum a vývoj a z prostředků svých členů. Sdružení se zabývá výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní multigigabitovou optickou síť CESNET2 určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům sdružení CESNET reprezentuje Českou republiku v projektu budování panevropské sítě GÉANT a podílí se aktivně na jeho realizaci. Více na: www.cesnet.cz.