Hlavní navigace

Přední experti na odborných setkáních sdružení CESNET

[Tisková zpráva] Vzdálená spolupráce po síti je název odborného semináře, který zítra v pražském sídle Akademie věd České republiky pořádá sdružení CESNET. Setkání zaměřené na multimediální prostředí určené pro vědeckou spolupráci nabídne široké pásmo témat souvisejících především s přenosy hlasu a obrazu nejrůznějšími technologiemi a prostředky – od IP telefonie až po nekomprimované video s vysokým rozlišením. Seminář navazuje na úspěšné akce z minulých let a je primárně určen odborníkům z řad vědecké, výzkumné a vzdělávací komunity.

Sdílet

V krátkém sledu jde již o druhé setkání významných expertů na síťovou problematiku, které organizuje sdružení CESNET. Minulý týden se na jeho pozvání do Prahy sjelo přes dvacet odborníků z celé Evropy, aby se zúčastnili 3. TERENA End-to-End Provisioning Workshopu – setkání poskytovatelů tzv. end-to-end služeb konané pod záštitou mezinárodní organizace TERENA. Pravidelné TERENA End-to-End Provisioning Workshopy vytvářejí diskusní fórum pro zástupce národních sítí pro výzkum a vzdělávání, jakou je v České republice CESNET2, a také metropolitních, školních i lokálních síťových infrastruktur, kteří mohou sdílet zkušenosti při vytváření a poskytování end-to-end služeb určených především pro vysoké školy a výzkumné laboratoře v celé Evropě.

     Principem end-to-end se myslí zajiště­ní komunikačních služeb mezi koncovými účastníky i v případě, že spojení  probíhá přes několik různých technologií nebo sítí, které jsou ve správě různých organizačních subjektů. Může jít například o evropskou akademickou síť GÉANT, národní sítě výzkumu a vzdělávání a místní sítě ve městech a organizacích. Nejčastěji jde o zajištění požadované přenosové kapacity a kvalitativních charakteristik, jako jsou nízké ztrátovosti a variace zpoždění, a to přes celou end-to-end trasu. Cílem je maximální automatizace celého procesu.

     TERENA (Trans-European Research and Education Network Association) sdružuje evropské národní výzkumné sítě včetně české CESNET2 a dále mezinárodní organizace CERN a ESA a tzv. přidružené členy, především výrobce síťových zařízení a výpočetní techniky, s cílem poskytnout svým členům platformu pro spolupráci a sdílení znalostí za účelem podpory vývoje technologií, infrastruktur a služeb určených pro evropskou akademickou komunitu.

 

Více o semináři Vzdálená spolupráce po síti na: http://www.ces­net.cz/akce/2010/vzda­lena-spoluprace/

Více o 3. TERENA End-to-End Provisioning Workshopu a organizaci TERENA na: http://www.te­rena.org/acti­vities/e2e/ws3/

 
 
 
 

Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR.. V současnosti je financováno především z prostředků vládní Rady pro výzkum a vývoj a z  prostředků svých členů. Sdružení se zabývá výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní multigigabitovou optickou síť CESNET2 určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům sdružení CESNET reprezentuje Českou republiku v projektu budování panevropské sítě GÉANT a podílí se aktivně na jeho realizaci. Více na: www.cesnet.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).