Hlavní navigace

Přední experti v Praze debatovali o SIP IP telefonii

[Tisková zpráva] Protokol SIP, který se stále výrazněji celosvětově prosazuje v oblasti internetové (IP) telefonie, byl hlavním tématem odborného semináře IP telefonie, který v pátek 3. listopadu v Praze uspořádalo sdružení CESNET. Akce se zúčastnilo téměř osmdesát hostů z řad správců akademických sítí a další odborné veřejnosti. Cílem semináře bylo představit podstatu protokolu SIP založeného na standardech fungování Internetu a přiblížit řešení postavená na tomto protokolu, která by mohla být aplikována na jednotlivých pracovištích. Během celodenního setkání vystoupili přední domácí experti na dané téma.

Sdílet

Sdružení CESNET se problematikou IP telefonie dlouhodobě zabývá v rámci své stejnojmenné výzkumné aktivity. Cílem aktivity IP telefonie realizované prostřednictvím národní sítě pro vědu a výzkum CESNET2 je rozvoj a zkvalitnění služeb IP telefonní infrastruktury. Aktivita je rozdělena na několik oblastí: výzkumy zaměřené na kvalitu služby, rozšíření o podporu nových protokolů a služeb (SIP, ENUM atd.), podporu IP klientů, integraci a technologii NGN.

Uzavřené IP telefonní sítě značně omezují způsob komunikace svých klientů, proto je dalším cílem aktivit sdružení integrace z pohledu geografického – tedy propojení s dalšími národními sítěmi pro vědu a výzkum a akademickými institucemi – a také z pohledu používaných prostředků (schopnosti koncových zařízení, protokoly apod.). Smyslem je využít moderních komunikačních prostředků k vytvoření kvalitního prostředí určeného k řešení výzkumných a infrastruktur­ních úkolů.

Infrastruktura IP telefonie sítě CESNET2 dnes zahrnuje přes třicet připojených ústředen, což ji řadí mezi nejrozvinutější IP telefonní sítě v Evropě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).