Hlavní navigace

Přední firmy počítačového průmyslu přinesou internet do televize

[Tisková zpráva] Google, Intel, Logitech a Sony spojily síly a společně nabídnou platformu Google TV. DISH Network, Best Buy a Adobe podpoří uvedení nových zařízení.

Sdílet

SANTA CLARA, Kalifornie, 25. května 2010 – Na konferenci vývojářů I/O, kterou pořádala společnost Google v San Francisku, představily přední firmy působící v počítačovém odvětví novinku jménem Google TV. Jde o otevřenou platformu, která obohatí sledování TV o rozměr internetu. To se nepochybně projeví i na nových zařízeních v obývacích pokojích. Podporu platformě Google TV už vyjádřili přední výrobci: Intel, Sony, Logitech, a to společně s organizacemi Best Buy, DISH Network a Adobe.

Během uplynulého desetiletí vytvořil internet nebývalé příležitosti pro inovaci a rozvoj po celém světě, avšak do obývacích pokojů si cestu stále nemohl najít. Google TV nyní umožní uživatelům prohledávat a sledovat podstatně širší spektrum obsahu pomocí různých zdrojů.

Vyhledávání na TV, internetu a v aplikacích
Google TV je postavena na platformě Android a jako prohlížeč slouží Google Chrome. Uživatelé mají přístup ke svým obvyklým televizním kanálům. Stejně tak ale mají k dispozici celý svět internetu a aplikací běhajících na principu cloud computing včetně obsahu používajícího Adobe Flash®. V kombinaci s novým procesorem Intel® AtomTM CE 4100, nejnovějším SoC vyvinutým společností Intel speciálně pro spotřební elektroniku, bude nová platforma schopna nabídnout audiovizuální výkon srovnatelný s kvalitou, jakou zná zákazník z kina. Společnosti Sony a Logitech prohlásily, že nový procesor použijí jako základ pro své nové produkty, které budou podporovat Google TV a na trhu se objeví ještě v tomto roce. Google TV je otevřená platforma, a bude tudíž fungovat v kombinaci se všemi kanály, nicméně při spuštění bude platforma plně optimalizována pro síť DISH Network.

Google TV nabízí výrazné rozšíření video výběru ze stovek kanálů, které jsou dnes divákům k dispozici prostřednictvím placených programů, o obrovské skladiště video obsahu dostupného na internetu nebo přes streaming. Google TV totiž nabízí vedle tradičního sledování video obsahu ještě možnost video-streamingu z předních platforem, které poskytují obsah po internetu, jako jsou Netfix, Amazon Video On Demand nebo YouTube. Google TV bude rovněž umět spouštět aplikace z platformy Android Marketu.

Pro procházení široké nabídky, která bude nyní dostupná přes jedno zařízení na jedné obrazovce, zavádí Google TV integrované vyhledávání. To uživatelům umožňuje snadno nalézt relevantní obsah ve vysílání, na placených televizních kanálech, DVR nebo na internetu. Vedle toho lze na obrazovce rozložit několik oken a zobrazovat obsah simultánně. Platforma Google TV je rovněž vybavena inovativní domovskou stránkou, na níž si uživatelé mohou rychle uspořádat své oblíbené programy a nastavit zobrazení TV podle svých preferencí. Některé tyto funkce jsou však dostupné pouze za podmínky pokročilé integrace se sítí DISH Network.

Široká aliance předních firem v odvětví
Eric Schmidt, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Google, prohlásil: „Jsme velice rádi, že jsme mohli spolupracovat s renomovanými partnery, kteří za sebou mají desítky let zkušeností s vývojem a výrobou hardwaru i s jeho prodejem.“

Společnost Sony představila plány nabídky „Sony Internet TV“, což bude vůbec první televize na světě postavená na bázi platformy Google TV. První modely budou uvedeny na americký trh na podzim 2010, přičemž v nabídce bude jak samostatný model TV, tak jednotka typu set-top box s diskem Blu-ray.

Howard Stringer, předseda představenstva a generální ředitel Sony Corporation, konstatoval: „Jsem velice rád, že mohu představit jedinečné propojení dynamicky se rozvíjející otevřené platformy Android a společnosti Sony s jejími bezkonkurenčními zkušenostmi a znalostmi v oblasti navrhování TV a s tím spojených technologií. Internetová televize Sony dále rozšíří již tak širokou nabídku a obohatí sledování TV o nové, dosud netušené zážitky.“

Společnost Logitech představí box, který umožní přijímat Google TV na stávajících systémech domácího kina podporujících formát HDTV a nabídne tak možnost úzké integrace s jakoukoli značkou HDTV nebo set-top boxu. Box bude vybaven technologií Logitech Harmony® včetně ovladače fungujícího jako klávesnice i dálkové ovládání zároveň. Společnost rovněž uvažuje o uvedení HDTV videokamery a videochatu pro Google TV, stejně jako dalších funkcí pro navigaci a ovládání včetně aplikací, které promění inteligentní telefon v dálkový ovladač pro Google TV i systémy domácí zábavy.

Gerald Quindlen, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Logitech, prohlásil: „Projekt Google TV podporujeme od samého začátku, neboť je v souladu s naší strategií podporovat platformy, které budou uživatelům nabízet lepší a hlubší zážitky v digitálním obývacím pokoji. Zatímco Google TV umožňuje plynulé objevování veškerého video obsahu, Logitech nabízí nástroje, jak práci s tímto obsahem kontrolovat. Těšíme se na další spolupráci s Googlem i vývojářskou komunitou a na vytváření projektů pro Google TV, které si dosud neumíme ani představit.“

Zařízení dodávaná společnostmi Sony a Logitech budou využívat procesor Intel Atom CE4100. Předseda představenstva a generální ředitel společnosti Intel Paul Otellini chválí plodnou spolupráci největších firem v oboru a novinku označuje za „revoluci v televizním vysílání, jak ho známe“. „Dnešek je dalším krokem ve vývoji TV ve skutečně inteligentní TV. Televizory se stávají inteligentnějšími díky mikroprocesorům a internetu. Tradiční TV pořady hladce splynou s neomezeným obsahem dostupným na internetu a každý z uživatelů se bude moci rozhodnout, co chce sledovat a kdy. Toto je Mooreův zákon uplatněný na televize. A klíčovou roli v této proměně hrají mikroprocesory Intel.“

DISH Network sehrála úlohu klíčového partnera při práci na integraci Google TV a tradičního televizního vysílání. Obě společnosti spustily pilotní test před rokem na vzorku více než 400 beta uživatelů DISH Network a Googlu. Na základě průběžné zpětné vazby od účastníků pilotního testu Google a DISH Network platformu optimalizovaly, a to tak, aby umožňovala bezproblémovou integraci s tradiční TV, DVR i webovým obsahem.

Charlie Ergen, předseda představenstva a generální ředitel společnosti DISH Network, spolupráci komentoval slovy: „Google TV je evolucí televize a my jsme rádi, že jsme se s Googlem spojili jako první a můžeme tuto novinku nabídnout svým zákazníkům. Pouze klienti DISH Network a Googlu mají možnost plynulého vyhledávání v TV vysílání, DVR a na webu. Mohou snadno dohledávat příbuzný obsah a přehledně obsluhovat své TV. Vyšší míra integrace umožní vývojářům vytvářet nové a zajímavé aplikace, které budou dále obohacovat zážitek ze sledování TV.“

Společnost Best Buy nabídne své zkušenosti z maloobchodu a průzkumu trhu. Zařízení podporující Google TV se totiž začnou prodávat v pobočkách Best Buy po celých Spojených státech ještě v tomto roce. „Každý den našich 180 tisíc zaměstnanců v prodejnách a naši obchodní zástupci usilují o to, aby našim zákazníkům nabídli ten největší požitek ze sledování domácího kina,“ prohlásil Brian Dunn, generální manažer Best Buy. „Jsme nadšeni možnostmi, které inteligentní televize typu Google TV nabízejí našim klientům, a těšíme se, že tyto úžasné zážitky budeme moci nabídnout ve svých prodejnách a díky tomu našim zákazníkům co nejvíce usnadníme přístup k zařízením, jež tuto novou televizi podporují.“

Prohlížeč Google Chrome, který bude sloužit k vyhledávání v Google TV, bude mít integrovaný Adobe Flash Player 10.2, takže uživatelé Google TV budou mít přístup k desítkám milionů stránek s „flashovým“ obsahem včetně her, animací, aplikací, videoklipů, audionahrávek a spousty dalšího. Shantanu Narayen, předseda představenstva a generální ředitel Adobe, prohlásil: „Otevřený webový ekosystém nabízí bezbřehé možnosti pro kreativitu a inovace. Flash Player 10.1 přináší výhodu plnohodnotného prohledávání webu a konzistentní obsah pro inteligentní telefony, netbooky i TV připojené k internetu. Jsme velmi rádi, že jsme se mohli stát součástí iniciativy Google TV s dalšími předními společnostmi z odvětví, které mají stejnou vizi, totiž nabídnout uživatelům přístup k nejlepším webovým zážitkům.“

Příležitost pro vývojáře
Ukázka Google TV na konferenci vývojářů I/O zdůraznila příležitost, jaká se při budoucím utváření Google TV naskýtá vývojářům. Dnes Google oznámil, že v dohledné době zveřejní sadu specifických APIs pro webové aplikace, což bude pobídkou pro webové vývojáře, aby začali pracovat na jedinečných webových aplikacích pro televizory. V průběhu letošního roku Google vydá aktualizovanou verzi Android SDK, která bude podporovat aplikace postavené pro Google TV.

Google plánuje nabídnout platformu Google TV jako open source a tím podpořit inovaci v odvětví, aby z projektu mohli profitovat i další vývojáři. Dlouhodobým cílem společnosti je spolupracovat s celou vývojářskou komunitou a společně změnit svět televize.

Více informací o projektu najdete na www.google.com/tv nebo v materiálech pro novináře zveřejněných společností Intel (www.intel.com/pres­sroom/smarttv).

O společnosti Intel
Společnost Intel je světovým lídrem v oblasti výroby a vývoje polovodičů, technologií, produktů a iniciativ s cílem soustavně zlepšovat pracovní prostředí a životy lidí. Další informace o společnosti Intel jsou dostupné na www.intel.com/pres­sroom a http://blogs.in­tel.com.

O společnosti Google
Společnost založili v roce 1998 dva doktorandi Stanfordovy univerzity Larry Page a Sergey Brin. Dnes je Google významným hráčem na všech trzích světa. Program cíleného inzerování poskytuje firmám všech velikostí měřitelné výsledky a uživatelům nabízí komfortnější používání internetu. Společnost Google sídlí v Silicon Valley a svá zastoupení má na celém americkém kontinentu, v Evropě i Asii.

O společnosti Logitech
Logitech je světovým lídrem ve výrobě produktů, které spojují uživatele s digitálními zážitky. Společnost provozuje několik herních, komunikačních a zábavních platforem a její hardwarové a softwarové produkty umožňují nebo zdokonalují digitální navigaci, audiovizuální zábavu, hraní počítačových her, sociální kontakty, audiovizuální komunikaci po internetu, video bezpečnost nebo kontrolu nad produkty domácí zábavy. Společnost Logitech byla založena v roce 1981, je to švýcarská akciová společnost, jejíž akcie se prodávají na švýcarské burze (LOGN) a na burze Nasdaq (LOGI).

O společnosti Sony
Sony Corporation je předním výrobcem audiovizuálního zařízení, herních konzol, produktů pro komunikaci a informační technologie pro spotřebitelský segment i profesionální využití. Díky svému postavení v hudebním a filmovém průmyslu i ve světě počítačové zábavy má Sony všechny předpoklady pro to, být předním světovým výrobcem elektroniky a poskytovatelem zábavy. Za fiskální rok končící 31. března 2010 vykázala společnost Sony konsolidované roční tržby ve výši zhruba 78 miliard amerických dolarů. Celosvětovou internetovou stránku Sony najdete na adrese www.sony.net.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).