Hlavní navigace

Předregistrace evropských domén EU už i v České republice

[Tisková zpráva]

Sdílet

Předregistrace evropských domén EU už i v České republice

Na adrese www.EvropskaDo­mena.cz nabízí společnost Explorer všem zájemcům předregistraci evropských domén s koncovkou EU. Ti tak mají možnost významně zvýšit své šance na získání svých firemních i osobních domén s koncovkou EU.

Praha, 20. dubna 2005 – Mezinárodní registrátor schválil 21. března 2005 žádost evropské organizace o zařazení koncovky EU do kořenové složky. Tím se uvolnila cesta k registraci domén s koncovkou EU. Předpokládá se, že domény s koncovkou EU se stanou pro subjekty v rámci Evropské unie primární.

V současné době startuje proces registrace EU domén, který bude složitý především proto, že se očekává velký zájem subjektů ze všech států Evropské unie. Aby se zamezilo spekulacím, zahajuje tento proces prostřednictvím tzv. Sunrise Period, ve které budou moci domény s koncovkou EU registrovat pouze subjekty, které splňují podmínky stanovené ve vyhlášce EU. Jedná se především o státní organizace, nadnárodní korporace a registrovane známky.

státní organizace, nadnárodní korporace a registrovane známky. V okamžiku, kdy bude ukončena ochranná lhůta, budou všechny nezaregistrované domény uvolněny pro zájemce. Očekává se, že o jednotlivé domény bude velký zájem. Proto společnost Explorer přichází s tzv. předregistrací domén s koncovkou EU. Každý ze subjektů, který je zařazen do kterékoliv fáze registrace může u společnosti Explorer bezplatně zadat svůj požadavek. Explorer pak v okamžiku, kdy bude volná registrace oficiálně zahájena, okamžitě vznese požadavek na registraci k akreditovanému registrátorovi EU domén. Ti, kteří této nabídky využijí, tak významně zvýší své šance na získání EU domény, která v budoucnu bude pro podnikání v Evropské unii velmi důležitá. Kromě toho budou ze strany společnosti Explorer také pravidelně informování o vývoji situace kolem evropských registrací.

Další informace o doménách EU, registracích a Sunrise period naleznete v příloze této zprávy, na adrese www.evropskado­mena.cz nebo na níže uvedených kontaktech.

KONTAKTY
Explorer, a.s.
Jan Hájek
ředitel
email: hajek@explorer.cz
tel.: +420 241 734 615
http://www.ex­plorer.cz

Neopublic s.r.o.
Filip Debef
eMail filipd@neopublic.cz
Mobil +420 603 484 227

O společnosti Explorer, a.s.

Společnost Explorer poskytuje profesionální hostingové služby a zajištuje registraci a správu domén. Mezi zákazníky patří měšíčník The Prague Tribune, Sanoma Magazines, Henkel ČR nebo prezident Václav Klaus. Explorer je členem sdružení CZ.NIC a certifikovaným partnerem společnosti Microsoft.

Proč si .EU doménu předregistrovat?

Doména .EU se stane primární doménou Evropské Unie

Je pravděpodobné, že se doménová jména s koncovkou .EU stanou primárními doménami evropských společností a organizací podnikajících na území Evropské Unie a jejích členských států.

Zvýším si šanci, že doménu po spuštění registrací získám

Vyplněním předregistračního formuláře získáte šanci být mezi prvními, kteří o registraci prostřednictvím automatizovaného systému zažádají.

Získám aktuální informace o registracích domén .EU

Úspěšným vyplněním registrace získáte možnost přijímat aktuální informace o procesu, který bude samotné registraci domén .EU předcházet.

Předregistrace je bezplatná

Služba předregistrace je poskytována zcela zdarma. Zdarma uložíme Vaše údaje do databáze, kde budou připraveny pro samotnou registraci. Registrace pak bude zpoplatněna podle sazebníku evropské registrátora.

Budeme vývoj sledovat za Vás

Službu EvropskáDoména.cz – bezplatnou předregistraci domén .EU zajištuje Explorer a.s., poskytovatel profesionálních hostingových služeb a služeb registrace a správy domén. Domény jsou naším podnikáním a sledujeme vývoj na trhu velmi bedlivě. Budeme Vaše oči v otázce domén .EU a všechny nové informace Vám zašleme emailem, tak abychom zvýšili šanci, že požadovanou doménu opravdu získáte. (pro zasílání informací je nutné vyplnit předregistrační formulář)

Časté dotazy

Informace převzaty z www.eurid.org. Pro ověření doporučujeme navštívit přímo stránky www.eurid.org. V případě, že chcete získávat aktuální informace, předregistrujte si svou doménu na www.evropskado­mena.cz.

Kdo si může předregistrovat doménu .EU?

Předregistrace domén .EU je určena pro všechny firmy a jednotlivce, kteří mají zájem o doménové jméno s koncovkou .EU. Upozorňujeme, že se jedná o bezplatnou a negarantovanou předregistraci.

Kdo si může zaregistrovat doménu .EU?

Abyste si mohli zaregistrovat doménu .EU, je nutné patřit do jedné z následujících skupin:

 • podnikatelé a firmy, kteří mají své sídlo v členské zemi EU
 • organizace založená v členské zemi EU
 • osoby s trvalým pobytem na území členské země EU

Před volnou registrací domén .EU bude předcházet tzv. Sunrise Period. Více informací o této „ochranné době“ najdete zde.

Jaká bude cena domény .EU?

Dle EURid, správce domény .EU, bude cena registrace domény .EU přibližně 10 EURO. S ohledem na případné marže samotných registrátorů odhadujeme, že se cena registrace domény .EU na jeden rok bude pohybovat v intervalu od 300 – 600 Kč. Očekává se, že cena .EU domény klesne v roce následujícím po spuštění registrací přibližně na polovinu.

Jak půjde zabránit spekulantským registracím domén .EU?

Přesně za tímto účelem bude před spuštěním volné registrace několik měsíců probíhat tzv. „Sunrise period“. V tomto časovém úseku dostanou šanci společnosti, které splní náročná kritéria pro přednostní registraci.

Co je to sunrise period a jak bude probíhat?

Před spuštěním volné registrace domén .EU bude několik měsíců probíhat tzv. „Sunrise period“. V tomto časovém úseku dostanou šanci společnosti, které splní náročná kritéria pro přednostní registraci. Přesná kritéria jsou definována v EU Regulation 733/2002 a EC Regulation 874/2004.

Kdo bude moci v průběhu Sunrise Period registrovat?

Žadatelé o registraci domény .EU v rámci Sunrise Period musí splňovat podmínky geografické přislušnosti, tak jak je stanoveno v EU Regulation 733/2002, tj.:

 • podnikatelé a firmy, kteří mají své sídlo v členské zemi EU
 • organizace založená v členské zemi EU
 • osoby s trvalým pobytem na území členské země EU

Sunrise Period je složena ze dvou částí z nichž každá bude trvat přesně dva měsíce. Ihned po ukončení obou částí bude spuštěna volná registrace domén .EU.

V I. Fázi Sunrise Period mohou být registrovány domény:

 • složené z plného jména verejne instituce (public body)
 • akronym, po kterým je verejna instituce (public body) veřejně známa
 • pokud existuje, název území mistně příslušného dané veřejné instituci (public body)
 • registrovaná společenství (community) nebo národní obchodní značky/ochranné známky
  (může být uplatněna veřejnou institucí (public body) nebo držitelem obchodní značky/ochranné známky)

V II. fázi Sunrise Period mohou být registrovány domény:

 • odpovídající podmínkám I. Fáze Sunrise Period
 • ostatní ochranné značky/obchodní známky dle legislativy členské země, jako
 • název firmy
 • identifikátor firmy/produktu (business identifier)
 • tituly/názvy chráněných literárních a úměleckých děl
 • neregistrované obchodní značky/ochranné známky
 • značky/jména výrobků a služeb

Přesný postup vyhodnocení jednotlivých žádostí o registraci domén .EU v obou částech Sunrise Period se bude řídit EU Regulation 733/2002 a EC Regulation 874/2004. Více informací nalezntete zde (formát PDF, pouze v angličtině).
http://europa­.eu.int/eur-lex/pri/en/oj­/dat/2004/l162/l_1622004­0430en00400050­.pdf

Orgánem, který posoudí oprávněnost nároku na registraci domény .EU v rámci obou fází Sunrise Period byla správcem domény. EU sdružením EURid zvolena společnost PriceWaterhou­seCoopers (PWC). Oficiální tisková zpráva zde.
http://www.eu­rid.org/news/pres­s/press_relea­se.2005–03–30.6419163486

Kdy bude možné podávat žádosti o registraci domén .EU v rámci Sunrise Period?

Předpokládáme, že toto bude umožněno ve čtvrtém kvartálu roku 2005, na kdy je plánovano spuštění I. Fáze Sunrise Period. V této chvíli nejsou přijímány žádné žádosti o registraci domén .EU v rámci Sunrise Period.

Je v této chvíli možné registrovat domény .EU?

V této chvíli není možné registrovat domény .EU. Více informací najdete v aktuálním harmonogramu. Aktuálně můžete svou .EU doménu bezplatně předregistrovat na www.evropskado­mena.cz.

Kdy bude možné doménu .EU registrovat?

 • 12.10.2004
 • Podepsána smlouva mezi Evropskou komisí a sdružením EURid
 • Konec roku 2004
 • Konec jednání s ICANN o umístění .eu v kořenových serverech, průběžně Výběr validačních agentů pro SUNRISE. Budou prověřovat právo registrovat si doménové jméno.
 • Konec roku 2004
 • Zveřejnění pravidel registrace v oficiálních jazycích EU
 • 21.3.2005
 • ICANN schvaluje žádost EURid o vložení .EU do kořenové složky
 • květen 2005
 • Akreditace registrátorů pro registrace domény .EU
 • červen 2005
 • Zveřejnění pravidel registrace domén .EU (k diskusi)
 • konec roku 2005
 • Začátek 1. fáze SUNRISE periody (žádosti o registrace veřejných institucí a držitelů ochranných známek)
 • cca po dvou měsících
 • Začátek 2. fáze SUNRISE periody (pokračuje 1. fáze, navíc se přijímají žádosti držitelů názvů dle národních zákonů)
 • polovina roku 2006
 • Začátek volné registrace

Kde najdu kompletní informace o doménach .EU?

Kompletní informace o doménách .EU najdete na těchto adresách:

EURid / Správce domény .EU
http://www.eu­rid.org

Dokumenty Evropské Unie a Evropské komise upravující domény .EU

EU Regulation 733/2002
http://europa­.eu.int/eur-lex/pri/en/oj­/dat/2002/l113/l_1132002­0430en00010005­.pdf

EC Regulation 874/2004
http://europa­.eu.int/eur-lex/pri/en/oj­/dat/2004/l162/l_1622004­0430en00400050­.pdf