Hlavní navigace

Předvánoční filmy Stmívání, Madagaskar 2 a další ožily díky technologiím Autodesku

[Tisková zpráva] Vizuální efekty dokreslují vyprávěné příběhy ve fantasy filmech, historických dramatech i animovaných filmech

Sdílet

PRAHA, 19. prosince 2008 – Předvánoční filmové trháky napříč různými filmovými žánry a filmařskými technikami dokládají to, jak široké spektrum zábavy vzniká se softwarem společnosti Autodesk, Inc. (NASDAQ: ADSK). Nástroje Autodesku pro animaci, vizuální efekty a barevné úpravy využívají filmaři k obohacení tvůrčího procesu a sofistikovaného vypravěčství.

Efektové studio CIS Vancouver vedlo práci na vizuálních efektech pro teenagerský upírský trhák Stmívání (Twilight). Stmívání je plné atmosférických efektů, vyžadovalo intenzivní rotoscoping a složitou práci na začlenění hyperkinetických pohybů upírů a doplnění bouřlivého počasí. V previzualizačním stádiu CIS velkou měrou spoléhalo na 3D modelovací, animační a renderovací software Autodesk Maya. Scéna odehrávající se v baletním studiu plném zrcadel vytvořila komplexní vizuální výzvy, neboť vyžadovala sledování více než půl tuctu odrazů mezi zrcadly. „Pomocí aplikace Maya jsme uskutečnili předběžné testy s mnoha kamerami z různých úhlů, což ušetřilo produkčnímu týmu hodiny času na place,“ řekl Geoffrey Hancock, supervizor vizuálních efektů ve studiu CIS. „Účinné nástroje Autodesku nám umožnily soustředit se na kreativní výzvy této scény, aniž bychom zabředávali do technických problémů.“

Studio CIS také pracovalo na historickém dramatu Výměna (Changeling). Jeho zvláštní tým výtvarníků na vizuálních efektech tvrdě pracoval v napnutém časovém plánu, aby film připravil na premiéru na Filmovém festivalu v Cannes a následné uvedení do kin. Prakticky pro veškeré modelování a animace využil tým CIS aplikaci Maya a pro matné obrazy efektový software Autodesk Inferno. Supervizor vizuálních efektů Geoffrey Hancock prohlásil: „Rychlost grafiky, možnost zkoušet mnoho variací a celková robustnost aplikace Inferno byly pro náš výrobní proces neocenitelné. Propracované vizuální efekty v tomto filmu umožňují divákům plně se ponořit do příběhu. Požadavky na vytvoření uvěřitelného a historicky přesného prostředí nás skutečně bavily. Bylo vážně osvěžující vytvářet neviditelné efekty, které nemají ohromit.“

Počítačově animovaný film „Madagaskar 2: Útěk do Afriky“ studia DreamWorks Animation, odehrávající se v imaginárním světě zvířátek, rovněž vznikl z velké části v aplikaci Maya. „Maya nám dává obrovskou kontrolu nad simulacemi částic. Tento software lze programovat do hloubky a je velmi škálovatelný pro všechny druhy vizuálních efektů od průhledného dvoudenního efektu až po protržení hráze, které jsme dováděli k dokonalosti čtyři měsíce. Maya vyhověla našim potřebám v obou směrech a rok od roku na ní spoléháme čím dál víc,“ řekl Scott Peterson, šéf výroby efektů pro Madagaskar 2. Při utváření barevné podoby filmu o dobrodružství party zvířátek z newyorské zoo využilo studio DreamWorks systém Autodesk Lustre.

Pro kultovní film City of Ember využilo přední efektové studio Luma Pictures aplikaci Maya a několik plug-in řešení včetně mental ray a RealFlow. Tyto nástroje posloužily k vytvoření fantastického světa plného složitých počítačově generovaných vodovodních systémů, podzemních prostředí a obrovského počítačově generovaného krtka. Payam Shohadai, výkonný supervizor vizuálních efektů ve studiu Luma Pictures, poznamenal: „Maya je páteří celého našeho procesu výroby vizuálních efektů. Její neskutečný výkon a flexibilní skriptování nám umožnily oživit City of Ember v podobě, kterou nikdo nepokládal za možnou – Maya je skutečně nepostradatelná.“

O společnosti Autodesk
Autodesk je světový lídr v oblasti 2D a 3D návrhového softwaru pro výrobu, stavebnictví, média a zábavu. Od uvedení aplikace AutoCAD v roce 1982 vyvinul Autodesk nejširší portfolio špičkových řešení digitálního prototypování, která pomáhají zákazníkům prakticky zkoušet nápady ještě před jejich realizací. Společnosti žebříčku Fortune 1000 využívají nástroje Autodesku k vizualizaci, simulaci a analýze reálného fungování svých návrhů už v počátečních stádiích vývoje, což jim pomáhá šetřit čas a peníze, zvyšovat kvalitu a podporovat inovace. Další informace o společnosti Autodesk najdete na webových stránkách www.autodesk.com nebo www.autodesk.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).