Hlavní navigace

Premiéra koprodukčního filmu České televize Bathory v Budapešti

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 14. ledna 2010 se v budapešťském kině Uránia Cinema uskuteční V.I.P. premiéra historického velkofilmu Juraje Jakubiska Bathory.

Sdílet

Mezi pozvanými je i maďarský ministr kultury István Hiller a zástupce ministerského předsedy Slovenské republiky Dušan Čaplovič. Slavnostní premiéry se zúčastní i mnoho osobností mezinárodního kulturního života, herců i tvůrců filmu. Mezi jinými kameramani F. A. Brabec a Ján Ďuriš, herci Franco Nero (král Matěj II.), Karel Roden (Juraj Thurzo), Marek Majeský (Gabriel Bathory), Lucie Vondráčková (Lucie), Michaela Drotárová (Erika), Beata Greneche (Ilona) a samozřejmě režisér Juraj Jakubisko a jeho manželka Deana Jakubisková-Horváthová, představitelka filmové Darvulie a zároveň producentka filmu.

Bathory (v kinech od 10. července 2008) koprodukční snímek ČT a J & J JAKUBISKO FILM, s.r.o. mapuje společnou historii Evropy na přelomu 15. a 16. století a především je příběhem o Erzsébet Báthory – Alžbětě Báthoryové (1560–1614) a její nenaplněné lásce k slavnému italskému malíři Caravaggiovi, o manželském poutu nejmocnějších uherských rodů Báthory a Nádasdy a o intrikách palatína Juraje Thurza. Guinnessova kniha rekordů označila tuto nejbohatší uherskou šlechtičnu za největší vražedkyni všech dob, která se prý koupala v krvi krásných panen. Ani historici nemají jasno, zda právem či neprávem. Poodhrnout roušku tajemství, vyvrátit krvavou legendu a ukázat, že už v době renesance šlo o politicko-mocenské intriky, právě to chce ve svém snímku Bathory režisér a scenárista Juraj Jakubisko. Více informací o filmu: http://www.ces­katelevize.cz/spe­cialy/bathory/

Maďarsko je zatím třetím státem, kde bude film uveden a očekává se podobný ohlas, jako měl v Česku a na Slovensku, neboť i zde je legenda o Bathory stále aktuální. Jde o příběh, který se dotýká historie uherského království, jehož osudy se později staly historií více národností žijících dnes na území podobném dnešní Evropské unii.