Hlavní navigace

Premiéra filmu Habermannův mlýn již v úterý!

[Tisková zpráva] Televize Nova je hlavním partnerem válečného dramatu režiséra Juraje Herze Habermannův mlýn, jehož slavnostní premiéra se uskuteční v úterý 5. října 2010 hned na dvou místech současně – v pražském Slovanském domě a v historickém kině Lucerna. Do kin bude snímek uveden ve čtvrtek 7. října 2010.

Sdílet

Praha 1. října 2010 – Slavnostní premiéra filmu Habermannův mlýn, jehož hlavním partnerem je televize Nova, se koná v úterý 5. října 2010 večer v pražském Slovanském domě a v Lucerně. Válečné drama natočil v koprodukci ČR, Rakouska a Německa, podle scénáře Josefa Urbana a Wolfganga Limmera režisér Juraj Herz. V dramatickém příběhu z vesnice v Sudetech, natočeném podle skutečné události, hrají Mark Waschke (Rudolf Habermann), Hannah Herzsprung (Jana Habermannová), Karel Roden (Březina), Ben Becker (Koslowski), Radek Holub (Mašek), Oldřich Kaiser (Brichta), Zuzana Kronerová (Eliška), Andrej Hryc (Hartl) a další.

Ústřední postava případu Hubert Habermann byl mlynář z Bludova, vesnice na severu Moravy. To, že se z osudů úspěšného zámožného podnikatele stala téměř antická tragédie, bylo způsobeno dobou a místem, kde žil – v pohraničí prvorepublikového Československa konce 30. let 20. století. Habermann byl Němec, jeho manželka Češka. S českými sousedy vycházel dobře, s některými se i úzce přátelil. Za války některým Čechům pomáhal. Po osvobození záhadně zmizel. Vyšlo najevo, že byl v květnu 1945 brutálně zavražděn. Zločin nebyl nikdy objasněn, viníci nebyli potrestáni a jeho žena byla i s dětmi odsunuta.

Film Habermannův mlýn, který je uváděn v Německu pod distribučním názvem Habermann, byl oceněn již dvěma Bavorskými filmovými cenami, udělovanými ministerským předsedou Bavorska, a to za režii pro Juraje Herze a za herecký výkon v hlavní roli pro Marka Waschkeho.

Kromě tohoto výjimečného filmu se TV Nova formou koprodukce nebo předkupu televizních vysílacích práv podílela na řadě českých filmů, z poslední doby to jsou např. Román pro muže, drama Jana Hřebejka Kawasakiho růže, komedie Doktor od jezera Hrochů podle předlohy Miloslava Švandrlíka v režii Zdeňka Trošky nebo výjimečně úspěšný film Jiřího Vejdělka Ženy v pokušení, který nedávno překonal hranici 1 milion diváků. V současnosti TV Nova spolupracuje na novém filmu Jana Hřebejka S pravdou ven, nové pohádce Zdeňka Trošky Čertova nevěsta nebo detektivním thrilleru z padesátých let Ve stínu koně v režii Davida Ondříčka. O koprodukci dalších českých filmů televize Nova jedná.