Hlavní navigace

Premiéra hry Romeo a Julie

[Tisková zpráva] Premiéru hry Romeo a Julie v rozhlasové úpravě a dramaturgii Jany Paterové pro své posluchače na první svátek vánoční připravila od 20.00 hodin stanice Český rozhlas 3 – Vltava.

Sdílet

Do hlavních rolí obsadila režisérka Markéta Jahodová Jana Dolanského, Zuzanu Kajnarovou, Libuši Šafránkovou, Simonu Stašovou, Jana Hartla, Jiřího Štěpničku, Petra Kostku, Martina Hofmana, Martina Preisse, Tomáše Petříka, Tomáše Matonohu a další. Hudbu složil Vratislav Šrámek.

„Láska a nenávist provázejí lidský rod od nepaměti. Nenávist, agresivita, chuť se pomstít, porvat, někomu to nandat, užít si násilí, to je hezky moderní i dnes. Důvody se vždycky najdou. Nenávist Monteků a Capuletů ve hře vlastně ani důvod nemá. Zkrátka spolu soupeří na život a na smrt. Oslňující zásah lásky je však bohudík také stále živý i dnes. Smutek ze špatného konce hry a lítost nad zbytečnou obětí časem vyblednou, vyvanou. Magické, uhrančivé kouzlo prvního setkání věčných milenců a jejich odhodlání vybojovat si svoji lásku proti všemu a všem zůstává. I to je důkaz vítězství lásky nad nenávistí. Jen závěr v překladu Jiřího Joska připomíná kromě tragédie lásky i imperativ: „Ať výstrahou nám provždy je ten příběh Romea a Julie,“ říká režisérka hry Markéta Jahodová.

Premiéru hry Romeo a Julie vysílá ČRo 3 – Vltava 25. prosince ve 20.00 hodin.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).