Hlavní navigace

Kvalitnímu přenosu z Jizerské padesátky bránilo počasí a nikoliv ČT

[Tisková zpráva] Česká televize i přes velmi nepříznivé povětrnostní podmínky dokázala o víkendu nabídnout divákům stěžejní části Jizerské padesátky a zejména strhující finiš. ČT proto odmítá laickou kritiku zejména bulvárních médií.

Sdílet

Do roku 2007 Česká televize vyráběla z Jizerské padesátky pouze reportáže pořizované z jedné až dvou kamer a vysílané s několikadenním zpožděním. Od roku 2008 vyrábí televize veřejné služby ve spolupráci s pořadateli z tohoto závodu přímé přenosy. Pro letošní rok byla připravena doposud nejkomplexnější operace umožňující výrobu TV přenosu vysoké úrovně. V pohotovosti byly 2 kamery na sněžných skútrech, 3 satelitní vozy a 24 televizních kamer a helikoptéra. Bohužel, mobilní část operace byla a je závislá na povětrnostních podmínkách.

„Z důvodu nepříznivého počasí jsme nemohli použít helikoptéru – nezbytnou pro přenos signálu ze skútrů do přenosového vozu,“ vysvětlil šéfredaktor Redakce sportu ČT Otakar Černý. „Proto jsme také museli přistoupit na výrobu zpožděného záznamu, z něhož jsme přešli do živého přenosu doběhu Jizerské padesátky,“ dodává O. Černý. První hodina přenosu byla vyplněna záznamem loňského ročníku závodu a změna byla anoncována. Podle vyjádření leteckých odborníků a meteorologů počasí v době konání závodu skutečně neumožňovalo bezpečný let helikoptéry.

O tom, že se v žádném případě nemohlo jednat o selhání České televize, svědčí fakt, že tento formát byl schválen držitelem mezinárodních vysílacích práv a v této podobě šířen a vysílán do Švédska, Finska, Dánska a Estonska. Držitel práv také nabídl České televizi, aby se letos podílela na výrobě Tartu maratonu v Estonsku.

Přímé přenosy ze zimních maratonů vyrábí pouze několik televizních společností na světě a z hlediska požadavků na televizní technologie se jedná o jedny z nejnáročnějších operací.