Hlavní navigace

Přes elektronické tržiště úřady letos nakoupily zboží za více

[Tisková zpráva] Za první čtyři měsíce letošního roku uzavřely úřady prostřednictvím elektronického tržiště 3 721 obchodů celkem za 277 623 305 Kč. Jde o částku o 22 % vyšší, než za stejné období v loňském roce. Nečastěji úřady přes elektronické tržiště nakupují tonery a hardware. K nákupům na elektronickém tržišti je přihlášeno přibližně 1 200 úřadů nebo jim podřízených organizací.

Sdílet

„Studie dokazují, že využívání elektronických tržišť nebo elektronických aukcí vede nejenom ke zprůhlednění zakázek, ale i k úsporám až deseti procent z celkových nákladů,“ říká ministryně informatiky Dana Bérová a doplňuje: „Proto se celá Evropská unie zavázala k tomu, že do konce roku 2010 budou státy alespoň 50 % veřejných zakázek zadávat elektronicky. V České republice to umožní nový zákon o veřejných zakázkách, který nabude účinnosti 1. července tohoto roku.“

Elektronické tržiště, jehož provoz zajišťuje Ministerstvo informatiky, je určeno pro nákupy informačních a komunikačních technologií do 2 mil. Kč. Povinnost obchodovat prostřednictvím elektronického tržiště ukládá orgánům veřejné správy usnesení vlády ze dne 26. června 2002 č. 683 (o opatřeních ke koordinovanému vynakládání finančních prostředků na informační a komunikační technologie).

Podrobnou statistiku k obchodování najdete na webových stránkách Ministerstva informatiky v rubrice Statistiky (http://www.mi­cr.cz/statisti­ky/default.htm), bližší informace o elektronickém tržišti pak na stránce http://www.mi­cr.cz/e-trziste/defau­lt.htm.