Hlavní navigace

Přes spáleniště - Gréta Koutná v cyklu ČT Neznámí hrdinové – 23. 2.

[Tisková zpráva] Velkou část života byla na útěku před nacisty i komunisty, Gréta Koutná, hrdinka dokumentu Přes spáleniště z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy. V pondělí 23. února na ČT2 od 20.50 hodin.

Sdílet

Další díl cyklu publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, přináší snímek Přes spáleniště. Markéta (Gréta) Koutná, rozená Khonová, (*1921) vyrůstala v Teplicích. Po záboru Sudet se odstěhovala s rodinou do Prahy, později utekla do Polska. Zde se provdala za svého prvního manžela. Útok německé armády jí znemožnil plánovanou cestu do Británie. Připravil ji o manžela, který zemřel při bombardování. Utíkala dál před nacisty, na Ukrajinu. Nějaký čas žila a pracovala ve Lvově.

Poté byla zatčena sovětskými úřady, spolu s devadesáti dalšími ženami transportována v dobytčáku na Ural a sedm měsíců byla držena v internaci. Po propuštění se jí podařilo dostat se k čs. jednotce v Buzuluku. Pracovala v armádní redakci s kapitánem Jakubem Koutným, kterého si později vzala za manžela. Po skončení války zůstala v armádním štábu. Po zatčení generála Píky oba s manželem pochopili, že musejí znovu utíkat, tentokrát před zlobou komunistů. Dostali povolení vycestovat do Izraele, odjet se podařilo pouze Grétě. Přes osobní slib generála Svobody, že kpt. Koutný bude moci vycestovat, byl zatčen, odsouzen za velezradu a vyzvědačství. Zemřel v roce 1960 ve vězení. Paní Koutná na něj celou dobu čekala v Izraeli. Po jeho smrti se odstěhovala do USA. V současné době žije v Praze.

„Paní Gréta Koutná je dáma. Lze si představit, že se jako dáma chovala nejen při své anabázi Ruskem po okupaci Československa a posléze Polska, i ve štábu naší armády v Sovětském svazu. I v době, kdy odcházela do Izraele, i v čase, v němž byl její manžel vězněn v komunistickém kriminále. Plná šarmu, sebevědomí i nadhledu. To všechno ve svém těžce prožitém životě potřebovala. A vyzařovalo to z ní i při natáčení,“ říká scenárista Vladimír Kučera. Režisérem dokumentu je Václav Křístek, dramaturgem Jiří Sirotek, kameramanem Pavel Blažek. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Přes spáleniště: v pátek 27. února na ČT2 od 10.05 hodin. Více informací o cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy: www.ceskatele­vize.cz/program

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).