Hlavní navigace

Prestižní Prix Arte pro koprodukční dokument ČT René režisérky H. Třeštíkové

[Tisková zpráva] Prestižní cenu Evropské filmové akademie Prix Arte pro nejlepší evropský dokument získal časosběrný dokument režisérky Heleny Třeštíkové René.

Sdílet

Vyjádření poroty Evropské filmové akademie: „Film zachycující dvacet let života člověka na okraji společnosti je dokumentem mimořádné kvality. Vztah mezi hlavní postavou a tvůrkyní filmu fascinuje a vybízí k zamyšlení."

„Jsem upřímně dojatá a vnímám to jako úspěch pro celý český dokument,“ říká Helena Třeštíková, autorka námětu, scenáristka a režisérka ryze dokumentárního filmu, který se syrovou autentičností vypráví těžko uvěřitelný příběh Reného, jenž byl od sedmnácti let sledován filmovou kamerou na své cestě mezi vězeními a krátkými pobyty na svobodě. Kamera ho v roce 2008 opouští v jeho sedmatřiceti letech, tedy přesně o dvacet let později, jako nemocného člověka, muže stále se pohybujícího na hraně zákona, který napsal a publikoval dvě knihy. Čas proměny z mladíka v muže zaznamenávala režisérka Helena Třeštíková na pozadí významných politických změn střední Evropy.

Reného příběh začíná ve vězení pod socialistickými plakáty, pokračuje během sametové revoluce a dostává zdánlivou pointu amnestií tehdejšího prezidenta Václava Havla. René se ale brzy vrací zpět do kriminálu, aby tak vstoupil do Evropské unie opět jako vězeň. V průběhu let strávených za mřížemi, zejména za krádeže, se nechal potetovat na celém těle, utekl z vězení a zase byl chycen, vydal dva romány, vykradl byt režisérky Třeštíkové, prožil dva milostné příběhy, onemocněl roztroušenou sklerózou a psychologové u něj zjistili nadprůměrnou inteligenci. Svůj názor na svět demonstruje René anglicky nepřesně napsaným tetováním „Fuck of people“, které „zdobí“ jeho krk.

Dokument René vznikl v koprodukci Negativ s.r.o., Helena Třeštíková a Česká televize – Centrum publicistiky, dokumentu a vzdělávání, za podpory Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie a Media Development. Světovou premiéru měl v dokumentární soutěži letošního MFF v Karlových Varech. S autorkou námětu, scenáristkou a režisérkou Helenou Třeštíkovou na snímku spolupracovali: střih – Jakub Hejna, hudba – Tadeáš Věrčák, kamera – Martin Kubala, Petr Pešek, Stano Slušný, Václav Smolík, Marek Dvořák, Ondřej Belica, Miroslav Souček, Vlastimil Hamerník, zvuk – Vladimír Nahodil, Pavel Sádek, Jan Valouch, Václav Hejduk, Miroslav Šimčík, Štěpán Mamula, Daniel Němec, Zbyněk Mikulík, Petr Provazník, Jan Valouch.

Evropské filmové ceny budou předány na slavnostním ceremoniálu 6. prosince v Kodani. Na cenu pro nejlepší evropský dokument bylo nominováno deset filmů, za ČR soutěžil i film Občan Havel.