Hlavní navigace

PREZIDENTSKÉ VOLBY V USA VE VYSÍLÁNÍ ČESKÉHO ROZHLASU RÁDIO ČESKO

[Tisková zpráva] Ve středu 5. listopadu věnuje Český rozhlas Rádio Česko většinu svého vysílacího času volbám ve Spojených státech a ohlasům na ně v České republice i jinde ve světě. V dopoledním pořadu se tématu budeme věnovat zejména mezi 10. a 11. hodinou, v odpoledním bloku hlavně od 14 do 16 hodin.

Sdílet

V dopoledním vysílání se zaměříme na výsledky voleb v jednotlivých amerických státech a voličských skupinách. Aktuální zprávy z míst, kde budou oba prezidentští kandidáti, zprostředkují zpravodajové Českého rozhlasu, Vít Pohanka je v Chicagu, kde má vystoupit kandidát Demokratické strany Barack Obama, Vojtěch Berger zaznamená první povolební projev republikána Johna Mc Caina ve městě Fenix v Arizoně.

Během obou částí volebního speciálu posluchačům postupně zprostředkujeme reakce předních českých vládních i opozičních politiků, budeme sledovat ohlasy na americké volby jinde v Evropě (např. z Německa, Velké Británie, či Francie) i ve světě.

V odpoledním bloku zrekapitulujeme jednotlivé dílčí aspekty kampaně mimo jiné spolu s Alexandrem Brownem, který se podílel na předvolební kampani Demokratické strany a s Františkem Formánkem působícím ve štábu republikánského kandidáta Johna Mc Caina. Profesor politologie a mezinárodních vztahů z University v Bostonu Igor Lukeš srovná kampaň a její výsledek s předchozími americkými prezidentskými volbami.

Mimořádné vysílání uzavře v 15.35 hodin pořad Studio Česko věnovaný ekonomickým dopadům voleb. Jaký přístup ke státní pomoci bankám a ke změnám mezinárodních finančních institucí lze čekat od nového amerického prezidenta? O koho by se mohl nejvíce opírat v ekonomických otázkách? A co to znamená pro Evropu, tedy i pro české předsednictví v Evropské Unii? O těchto tématech budou diskutovat ekonom působící na Georgetown University Ondřej Schneider a americký novinář Erik Best. Posluchači mohou své náměty k diskusi poslat na email studiocesko@roz­hlas.cz nebo přes formulář na webu Rádia Česko, tedy na adrese www.radiocesko.cz.