Hlavní navigace

Přežít svůj život, novinka filmového mága J. Švankmajera v koprodukci ČT

[Tisková zpráva] Psychoanalytická komedie světově proslulého génia animovaného filmu Jana Švankmajera Přežít svůj život přichází do českých kin 4. listopadu. Vznikl v česko- slovenské koprodukci unikátní metodou animace fotografií herců včetně hraných dotáček.

Sdílet

„Sen je druhý život“ – Gérard de Nerval, jeden z velkých prokletých básníků

Evžen, stárnoucí muž, žije dvojí život. Jeden v realitě a druhý ve svých snech. Chodí za psychoanalytičkou, která se mu pokouší vykládat, co jeho sny znamenají. Přijde na určitý rituál, jenž mu umožňuje kdykoliv navštěvovat své sny. Z nich se dozvídá o svém raném dětství, o vztahu k otci a matce. Když je pak svojí manželkou postaven před rozhodnutí mezi realitou a snem, odchází definitivně do svého snu.

Představitel pozdního českého surrealismu, režisér a scenárista Jan Švankmajer nikdy nepůsobil v oblasti mainstreamu, ale každé jeho dílo znamenalo filmovou událostí. O snímku Přežít svůj život napsal: „Strach ze života je jedním ze základních lidských pocitů. Náboženství, tvorba, láska, sex, hromadění věcí, kterému ušlechtile říkáme sběratelství nebo pejorativně hamounství, honění se za slávou, za penězi, za mocí, to všechno jsou zástupné momenty, které mají tento fatální strach přehlušit. Strach ze života je mnohem silnější než strach ze smrti, o čemž nás přesvědčují tak četné vraždy a sebevraždy, a to jak skutečné, tak i předváděné v televizních seriálech nebo na plátnech kin. Tato temná podzemní řeka protéká naším nitrem a ovlivňuje jak naši aktivitu bdění, tak i náš spánek. Jestli má sen, podle Freuda, splňovat naše tajná i zjevná přání, pak není možné, aby někde v hloubce permanentně nesplňoval základní lidské přání.“ Film byl ve světové premiéře uveden na letošním 67. ročníku mezinárodního festivalu v Benátkách, kde jej ve velkém sále na Lidu provázely dlouho trvající ovace festivalového publika.

Scénář a režie Jan Švankmajer, kamera Jan Růžička, Juraj Galvánek, hudba Alexandr Glazunov, Jan Kalinov, producent Jaromír Kallista. Hrají Václav Helšus, Klára Issová, Zuzana Kronerová, Daniela Bakerová, Emília Došeková, Marcel Nemec, Jan Počepický, Jana Oľhová, Pavel Nový, Karel Brožek. Dílo vzniklo v koprodukci společností ATHANOR, C-GA Film, České televize a UPP.

www.prezitsvuj­zivot.cz, www.ceskatele­vize.cz/film

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).