Hlavní navigace

PŘI ZAVÁDĚNÍ PŘELOMOVÉHO SYSTÉMU IP TELEFONIE „SÍŤ 21. STOLETÍ“ FIRMY BT HRAJÍ NEZASTUPITELNOU ROLI LIDSKÉ UŠI

[Tisková zpráva] Praha (28. února 2006) - Klíčovou roli v plánech BT na zavedení revolučního telekomunikačního systému IP telefonie Síť 21. století hrají pečlivě trénované schopnosti poslouchat a naslouchat členů týmu známého pod přezdívkou „Zlaté uši“. Systém “Síť 21. století” (21st Century Network, 21CN) společnosti BT bude přenášet telefonní hovory plně prostřednictvím IP sítě. Hlasové telefonní hovory budou v systému 21CN přenášeny s využitím internetového protokolu (IP) na vyhrazené IP síti o vysoké kapacitě společně s daty a broadbandovými službami. Tyto sítě budou využívat technologii Multi Protocol Label Switching (MPLS), která zaručí, že telefonním hovorům bude při přenosu dána přednost před komunikací méně náročnou na rychlost, jako jsou například e-maily.

Sdílet

Díky pečlivě pěstovaným schopnostem sluchu srovnatelným s vytříbenou chutí sommelierů či trénovanými nosy pro senzorické hodnocení kvality nově vyvíjených parfémů, se stal v BT tým „Zlatých uší“ preferovanějším nástrojem pro hodnocení kvality přenosu zvuku než nejmodernější elektronické měřící přístroje. Úkolem členů týmu je zajistit, aby byla dodržena nejvyšší možná kvalita zvuku při poskytování hlasových služeb v okamžiku, kdy BT přejde na přelomový telekomunikační systém Síť 21. století, založený na IP telefonii.

Celý tým, který sídlí v laboratořích BT v Adastral Parku v Ipswichi, má více než padesátileté zkušenosti v testování kvality přenosu hlasu v telefonních sítích a zařízeních. Navíc se může opřít o dlouhou tradici v oblasti výzkumu kvality záznamu hlasu, kterou může doložit příslušným osvědčením britského ministerstva pošt z roku 1912.

„Přes zvyšující se počet nových služeb v oblasti telekomunikací hlasová komunikace zůstává a zcela jistě i zůstane službou nejdůležitější. V rámci naší přípravy na přechod k systému Síť 21. stoletíje proto pro nás základním imperativem zajistit požadovanou kvalitu hlasové komunikace a testy prováděné týmem „Zlatých uší“ jsou klíčovou součástí tohoto úsilí,“ říká vedoucí projektu BT pro hlasovou kvalitu Andy Heron. „V souvislosti s názvem „Zlaté uši“ se objevuje řada vtipů, ale naším cílem opravdu není vycvičit lidi tak, aby slyšeli pád špendlíku na zem ze vzdálenosti deseti kilometrů. Jde nám spíš o to, abychom byli schopni odhalit příčiny i těch nejmenších změn v kvalitě hlasového přenosu, které by pro většinu běžných uživatelů byly pravděpodobně nepostřehnutelné,“ dodává Heron. „Takové schopnosti nezískáte přes noc. K odhalení a rozlišení drobných změn kvality a čistoty hlasu, přenášeného telefonní linkou je totiž zapotřebí kombinace určitého stupně přirozených schopností a značné míry zkušeností,“ vysvětluje Heron, „Není to samozřejmě jediný způsob, jak testujeme kvalitu přenášeného hlasu, ale je velmi užitečný a zároveň důležitý. Jde o životně důležité schopnosti o které bychom do budoucna rozhodně nechtěli přijít, a proto pro členství v týmu Zlatých uší připravujeme stále nové adepty.“ Specialisté na přenos hlasu provádějí řadu testů, které hrají klíčovou roli při realizaci projektu BT Síť 21. století, jehož první fáze bude zahájena přepojením klasických telefonních linek do nové sítě v oblasti Cardiffu koncem tohoto roku. Pro automatické testování kvality přenosu a sledování sítě využívá BT řadu důmyslných zařízení a technologií, kterými je kvalita hlasového přenosu zkoumána v mnoha odlišných nastaveních či prostředích. Testování kvality hlasového spojení v prostředí IP sítě vychází ze zkušeností BT s poskytováním vysoce kvalitních služeb a produktů v oblasti internetových sítí VPN.

„Máme velmi široké spektrum zařízení pro vědecká měření, ale uvědomujeme si, že to co přenášíme v naší síti, je lidský hlas, kterému na druhém konci opět naslouchají lidské uši – proto je pro nás důležitý lidský pocit a lidské vnímání jeho kvality. To je důvod, proč používáme také metodu subjektivního testování prostřednictvím lidí, vybraných mezi běžnými uživateli telefonních služeb, kteří ovšem nemají žádnou hlubší znalost technologických systémů, jež je zprostředovávají,“ uvedl Andy Heron.

Ve Velké Británii se bude přechod na nový systém BT Síť 21. století týkat přepojení zhruba 30 milionů zákaznických telefonních linek a úplného zrušení klasické platformy PSTN. Nový systém bude zajišťovat veškeré současné i budoucí služby prostřednictvím jediné vyhrazené IP sítě. BT očekává, že tento projekt v hodnotě 10 miliard liber (cca 420 miliard korun), bude kompletně zrealizován do konce této dekády.

Pro více informací můžete navštívit www.bt.com/abou­tbt