Hlavní navigace

Příběh Nataschi Kampuschové

[Tisková zpráva] Česká televize uvede dokumentární snímek rakouské veřejnoprávní stanice ORF Příběh Nataschi Kampuschové.

Sdílet

Dnes devatenáctiletá mladá žena Natascha Kampuschová patří bezpochyby mezi ty unesené osoby, kterým média značně věnují svou pozornost. Když 23. srpna loňského roku zaťukala z ničeho nic na okno v rakouském Strasshofu, málokdo by věřil, že se skutečně jedná o dívku, která prožila svých posledních osm let v zajetí. 3. března roku 1998 skončila Nataschina cesta do školy díky jejímu únosci Wolfgangu Priklopilovi ve sklepě pod garáží. Stísněný prostor se jí stal na dalších několik let nedobrovolným domovem. První okamžiky byly pro tehdy desetiletou školačku těžké, postupně však našla Natascha s Priklopilem schůdný způsob jakéhosi soužití. Až po osmi letech vězení našla příležitost a odvahu k útěku.

Od té chvíle, kdy se poprvé ukázala na veřejnosti, propírají média její osud a dosavadní život. Její případ budí veliký zájem. Některá bulvární periodika dokonce zmiňují možnost, že do únosu malé školačky byla zapletena její matka. Natascha Kampuschová sama poskytla rozhovor, který jen v Rakousku sledovaly přes dva miliony diváků a stal se tak jedním z nejsledovanějších pořadů posledních let.

Padesátiminutový dokument rakouské televize ORF, který mediální poradce Kampuschové označil za na delší dobu její poslední mediální vystoupení, rekapituluje únos, roky strávené v zajetí i následný útěk. Nataschu tvůrci představují v širším rodinném kruhu. Matka unesené se zmiňuje i o obvinění ze sexuálního obtěžování dcery, které odmítá stejně jako jakoukoli souvislost s únosem. Snímek se věnuje i průběhu vyšetřování. Mladá žena připouští, že si přála, aby se jejímu vězniteli něco stalo, ale zároveň o něj mívala strach. Uvědomovala si, že kdyby se mu skutečně něco přihodilo, nikdy by se ze svého vězení nedostala. To, že by pravděpodobně Nataschin úkryt nikdy nenašli, potvrzuje i jeden z kriminalistů.

Snímek pod názvem Příběh Nataschi Kampuschové uvede Česká televize na svém prvním programu v úterý 24. 4. do 20,00.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).