Hlavní navigace

Příběhy z Afriky v České televizi

[Tisková zpráva] Příběhy z Afriky vysílá Česká televize od 28. května. Šestidílná série dokumentárních snímků o evropské rozvojové pomoci v afrických zemích mapuje tato témata: pomoc africkému zemědělství, jak funguje mnohoženství, adopce na dálku a válečné trauma ugandských dětí, boj s HIV-AIDS, africká migrace na starý kontinent a spravedlivý obchod neboli fair trade. Vždy ve čtvrtek od 20.00 hodin a v pondělí 22. 6. 2009 na ČT2.

Sdílet

Cyklus vyrobila Česká televize za finančního přispění EK a na základě smlouvy s Evropskou komisí.

Jak funguje mnohoženství? Jak válka proměnila ugandské školáky ve vojáky? Proč namibijské prostitutky nepoužívají kondom, přestože jsou HIV pozitivní? Přináší známka fair trade farmářům spravedlivější cenu? A proč tolik afrických běženců riskuje každoročně život ve vlnách moře, aby se dostali do Evropy? A pomůže africkému zemědělství zakládání rybníků evropskými experty? Šest hodinových dokumentárních filmů přibližuje život obyčejných lidí na africkém kontinentu. Ukazuje ale také způsoby a formy rozvojové pomoci z Evropy, stejně jako přínos a rizika existujících projektů. V Keni, Ugandě, Etiopii, Namibii ale i ve Velké Británii, Španělsku, Itálii a České republice vznikal unikátní dokumentární cyklus České televize s finanční podporou Evropské komise.

Projekt České televize byl generálním ředitelstvím Evropské komise pro rozvojovou pomoc vybrán k realizaci na základě žádosti o grant koncem roku 2007. V roce 2008 proběhlo natáčení v Ugandě, Keni, Etiopii, Namibii, Itálii, Španělsku, Velké Británii, Belgii a České republice. Televizní cyklus je uváděn v období předsednictví České republiky Evropské unii. Vznikl na základě scenářů Zuzany Šimůnkové, Petra Kopeckého a Zbyňka Fialy, v režii Andrey Majstorovičové a Pavla Bezoušky. Dalšími tvůrci jsou kameramani Vlastimil Hamerník, Petr Štulíř, střihači Krasimira Velitchkova, Jiří Siegler, vedoucí produkce Helena Veselá a Milada Rebcová. Koordinátorkou celého projektu je Markéta Štinglová.

Témata Příběhů z Afriky:
Naučte je chytat ryby: Pomohou rybníky africkému zemědělství? První dokument cyklu o jednoduchém nápadu, který by mohl být receptem na řešení řady problémů, odvysílala ČT ve čtvrtek 28. 5. 2009. Zemědělství na africkém kontinentu se potýká s čím dál většími problémy. Ubývá vody, období sucha jsou stále delší a vyprahlejší, půda je vyčerpaná a poničená erozemi. Sklizně jsou tak rod od roku menší a nákladnější a nestačí pokrýt potřeby narůstajícího počtu strávníků. Jak zastavit tento strmý pád?

Afrika rodu ženského: Realita mnohoženství – premiéra čtvrtek 4. 6. 2009 na ČT2 od 20.00 hodin. Život manželek v kmeni Tsamajů v jižní Etiopii, namibijských samoživitelek z evropského projektu Hliněný dům a tří generací ugandských křesťanek uvyklých polygamii.

Děti války, děti míru: adopce na dálku i válečné trauma ugandských dětí v cyklu ČT Příběhy z Afriky – premiéra čtvrtek 11. 6. 2009 na ČT2 od 20.00 hodin. Život ugandských školaček z programu Adopce na dálku Arcidiecézní charity Praha a osudy dětí unesených povstalci během dlouholetého konfliktu na severu Ugandy.

Pozitivní život s AIDS: boj se smrtelnou epidemií – premiéra čtvrtek 18. 6. 2009 na ČT2 od 20.00 hodin. Příčiny a důsledky nekontrolovaného šíření smrtelného viru HIV v afrických rodinách. Pozitivní život s AIDS začíná na samotném okraji společnosti mezi prostitutkami v hlavním městě Namibie Windhoeku. U nich je nákaza AIDS vůbec nejvyšší, a přesto je muži nutí k sexu bez kondomu.

Útěky do Evropy: Africká migrace na starý kontinent – premiéra v pondělí 22. 6. 2009 na ČT2 od 20.00 hodin. Strastiplná cesta nigerijské imigrantky Mariam pouští a mořem do Španělska, osud konžského klimatologa Jacquese v české Akademii věd a dramatické zkušenosti členů pobřežní stráže a záchranářů na jižní hranici Evropy.

Kávová spravedlnost: životní podmínky ugandských pěstitelů kávy versus pravidla světového obchodu v pondělí 29. 6. 2009 na ČT2 od 20.00 hodin. Život obyvatel kávových polí v horách východní Ugandy, argumenty tradičního hnutí za spravedlivý obchod v Anglii a první fair trade kavárna a pražírna v Česku.