Hlavní navigace

Prima COOL otevírá tajemná Akta X

[Tisková zpráva] Televize Prima COOL nabídne již tento týden pravidelná setkání se slavným seriálem Akta X. Od pondělí do středy se vždy ve 22.10 budou agenti FBI Mulder a Scullyová zabývat záhadami, jejichž vysvětlení lze najít snad jen „…tam někde venku“. Seriál získal asi 140 různých nominací a přes 60 cen vyhrál, z toho šestnáctkrát význačné ocenění Emmy.

Sdílet

Akta X byl ve své době přelomový seriál, který nyní Prima COOL připomene od první řady. Titul se při své premiéře trefil do atmosféry nedůvěry vůči vládě a armádě v polovině 90. let a stal se fenoménem po celém světě. Využil témata, která vždy fascinovala – mýty a legendy, nevysvětlitelné jevy, záhady a spekulace o mimozemském životě. Agenti vyšetřují odložené a nevyřešené případy, uložené v archivech FBI ve složce Akta X.

Mulder věří v existenci mimozemšťanů a paranormální jevy, Scullyová představuje hlas rozumu a snaží se vše vysvětlovat vědeckými analýzami. Zaplétají se do čím dál nebezpečnějších případů a nejednou jim jde o život. Hlavně když popudí vlivné lidi na vyšších místech, kteří se snaží utajit nepříjemnou pravdu o mimozemské invazi. Jedním z nich je tajemný Kuřák (William B. Davis), hlavní záporná postava seriálu. Tedy alespoň hlavní viditelná… Vládní konspirace je totiž téměř všudypřítomná. Zdá se, že jsou všichni jen pěšáky v monstrózním konfliktu. Agentům pomáhá jejich nadřízený Walter Skinner (Mitch Pileggi) a Osamělí střelci, trojice hackerů zveřejňujících informace o konspiračních teoriích.

Většinu epizod tvoří samostatné případy. Objeví se konkrétní záhada – například Eugene Tooms, jenž touží po lidských játrech, vlkodlaci, tajemná sekta, pyrokineze či zelené světlušky, které balí oběti do kokonů – a agenti se pokoušejí vysvětlit nevysvětlitelné. Mulder přichází s odvážnými teoriemi, Scullyová jde na problém racionálně. Často se dočkáme otevřeného konce. Celým seriálem se vine příběh únosu Mulderovy sestry Samanthy a jako bumerang se vracejí motivy vládní konspirace, černého oleje a hrozící mimozemské kolonizace.

Akta X se pravidelně umisťují na vysokých příčkách žebříčků nejlepších seriálů všech dob a inspirovaly mnoho následovníků (Alias, Ztraceni, Hranice nemožného, Torchwood, Sběratelé kostí). K úspěchu rozhodně přispěla i „chemie“ mezi hlavními postavami. Vztah Muldera a Scullyové je sice platonický, ale sexuální napětí mezi nimi je po celou dobu patrné.

Od 12. 9. mohou i čeští diváci na Prima COOL znovu prověřit kvality seriálu, a to hned tři večery po sobě.