Hlavní navigace

Přímý přenos koncertu „Europa musicalis“

[Tisková zpráva] Český rozhlas 3 – Vltava věnuje hlavní večerní program v neděli 28. června přímému přenosu slavnostního koncertu, který se uskuteční na mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl a je symbolickým předáním štafety doprovodných akcí českého předsednictví Evropské unie dalšímu státu v pořadí – Švédsku. Orchestr Pražských symfoniků diriguje švédský královský kapelník Leif Segerstam.

Sdílet

Večerní koncert připravený do festivalového hlediště na nádvoří litomyšlského zámku tvoří Smetanova hudba a skladby skandinávských autorů: Koncertní předehra Excelsior Wilhelma Stenhammara, premiéra vlastní skladby Leifa Segerstama, jíž bude Symfonie č. 199 s názvem Koncem 2. století, a tři symfonické básně z Mé vlasti – Vltava, Tábor a Blaník.

V rámci cyklu Letní festivaly Eurorádia 2009 přejímají nedělní koncert národní rozhlasy sítě Evropské vysílací unie (EBU) v Austrálii, Německu, Španělsku (Katalánsko), Švédsku, Turecku a Velké Británii.

Program festivalu Smetanova Litomyšl, který si letos připomíná šedesát let od prvního ročníku, je rozvržen na rekordně dlouhou dobu, na dny od 12. června do 6. července. Například pražské Národní divadlo na přehlídce hrálo třikrát svou inscenaci Dvořákovy Rusalky, připravilo operní galakoncert i hostování s inscenací opery „Zítra se bude…“ o procesu s Miladou Horákovou. Mezi třemi desítkami komorních, operních i koncertních pořadů jsou letos koncerty pěvkyň Magdaleny Kožené, Susanne Rydénové a Kate Royalové, nová ostravská inscenace Smetanova Dalibora, Verdiho Rekviem, Pucciniho Madama Butterfly, Bernsteinova symfonie Kaddish, premiéra oratoria Orbis Pictus Zuzany Lapčíkové, pořad pro děti Studánko, Rubínko Jiřího Pavlici i Händelův Mesiáš na externím koncertě v Chrudimi. Premiéru měla na festivalu dětská opera Kocour v botách Jiřího Temla. Doprovodným výtvarným programům dominují monumentální exteriérové plastiky sochaře Aleše Veselého umístěné na 16 různých místech historické památkové rezervace. Litomyšl letos také oslavuje 750 let od povýšení na město.