Hlavní navigace

Přímý přenos Oscarů na HBO bude zítra jasnější

[Tisková zpráva] Úterý 31. ledna je pro světové filmaře, herce a producenty dnem, který spolu s filmovými fanoušky tak dlouho očekávají. Vyhlášeny totiž budou nominace na nejprestižnější filmovou cenu, Oscara.

Sdílet

Jména nominovaných budou od 17:30 losangelského času (tedy ve středu od 02:30 ráno našeho času) zaznívat z úst prezidenta Akademie filmových umění a věd (AMPAS) Sida Ganise a oscarové herečky Miry Sorvino.

Ve hře o nejlepší celovečerní film bylo letos 311 snímků, což je podle AMPAS, která ceny uděluje, nejvíce za posledních 32 let. Nominovaná jména tvůrců, herců a filmů ovšem nebudou ve většině případů žádným překvapením a stěží se v nich objeví nějaký dosud neznámý nováček. O Oscara totiž z drtivé většiny bojují snímky, které jak kritika, tak i porotci jiných filmových cen (např. Zlatých glóbů) už předtím ocenili – protože prostě představují to nejzajímavější, co v uplynulém roce ve filmovém světě vzniklo.

O nominacích v jednotlivých kategoriích hlasují členové příslušných oddělení akademie, která čítá okolo 6 000 osobností. Režiséři tak například hlasují o nejlepších režisérech roku, kameramani o nejlepší kameře. O nominacích na Oscara za nejlepší zahraniční film rozhoduje širší výbor akademiků vybraných ze všech sekcí akademie. Všichni členové pak rozhodují o nominacích na nejlepší film.

Po vyhlášení nominací až do 28. února pak probíhá mezi všemi akademiky další hlasování, a to o konečných vítězích. Ti budou oznámeni z úst filmových hvězd na tradičním ceremoniálu v Los Angeles 5. března, který opět bude v přímém přenosu vysílat kanál HBO a to v noci z neděle 5. března na pondělí 6. března. Záznam na HBO poběží rovněž v pondělí 6. března od 20:00 hodin.

Novými členy Akademie se letos stali například francouzský herec Jean Reno, britská herečka Charlotte Rampling, zakladatel počítačové firmy Apple Steve Jobs, loňský oscarový laureát Jamie Foxx a španělský režisér Alejandro Amenabar.

Ačkoli se nikdy nedá dopředu předpokládat, že daný snímek či herec cenu stoprocentně získá, je možné s docela velkou jistotou říci alespoň to, které snímky či herecké výkony se jeví jako ty nejpravděpodob­nější. Většinou nehraje roli to, kolik nominací který snímek získá – odhadovat je nutné spíše podle společensko-politických témat a momentálních nálad, které v daném roce hýbaly světem a především tím americkým.

Některá témata jsou ovšem věčná a překlenují propasti let. Homosexuální otázka je stále palčivá, proto komorní drama Anga Lee Zkrocená hora natočené podle povídky E. Annie Proulxové boduje jak u diváků, tak i kritiků. Navíc je příběh lásky mezi dvěma muži podpořen skvělými hereckými výkony Heatha Ledgera a Jakea Gyllenhaala a samotnou osobou tchajwanského režiséra, který platí za jednoho z nejtvárnějších filmařů vůbec.

Biografie o slavných osobnostech také nikdy nezklamou. Zvláště pokud jsou hudební. Vynikající portrét slavného country muzikanta Johnnyho Cashe Walk The Line natočený Jamesem Mangoldem nabídl především jedinečnou herecko-pěveckou příležitost Joaquinu Phoenixovi a Reese Whiterspoon. Předvedli se nejen jako herci, ale rovněž jako výborní zpěváci, a tím okouzlili nejen nás diváky, ale jistě i akademiky.

Tyto dva filmy se jistě poperou v hlavní kategorii, a nám nezbývá než čekat na konečný verdikt do vyhlášení Oscarů , které se bude konat již po osmasedmdesáté. Průvodcem slavnostního večera bude nová tvář: nepříliš známý komik Jon Stewart. Ten prý podle zasvěcených nepostrádá ty nejlepší moderátorské kvality, jakými se mohou chlubit bývalé moderátorské hvězdy Oscarů Whoopi Goldberg, Steve Martin nebo Billy Crystal. Připomeňme, že českým a slovenským divákům budou jeho slova a proslovy celebrit tlumočit a komentovat filmový kritik Tomáš Baldýnský a filmový recenzent a překladatel František Fuka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).