Hlavní navigace

Přímý přenos slavnostního uložení ostatků generála Eliáše

[Tisková zpráva] V neděli 7. května uctí Česká republika památku jedné z nejvýznamnějších osobností českého protinacistického odboje Aloise Eliáše. Třebaže působil jako premiér protektorátní, spolupracoval s hnutím odporu a za tuto činnost ho nacisté 19. června 1942 popravili.

Sdílet

Jako významnou historickou událost českých dějin zprostředkuje Česká televize divákům státní smuteční akt – pohřeb generála Aloise Eliáše a jeho manželky na pražském Vítkově – v přímém přenose zařazeném mimořádně do vysílání v neděli 7. května na ČT2 a ČT24 od 14.00 hod.

První květnovou neděli bude do Národního památníku na Vítkově slavnostně uložena urna s ostatky generála Eliáše, o nichž se dlouho mělo za to, že je nacisté zlikvidovali. Opak byl ale pravdou. Nejprve je opatrovala generálova vdova Jaroslava, která je krátce před smrtí svěřila historikům Janě a Tomášovi Pasákovým. Od nich se vloni dostala urna do péče Vojenského historického ústavu. Vláda ČR uspořádá generálu Eliášovi vojenský pohřeb se všemi poctami a spolu s jeho ostatky se na vítkovský památník, zbudovaný na počest účastníků boje za vznik Československé republiky, dostane i urna s ostatky jeho manželky.

Divizní generál Alois Eliáš přijal funkci premiéra jen proto, aby ochránil národ před K. H. Frankem, což vzkázal prezidentu E. Benešovi do Londýna. Dále ve svém poselství uvedl, že bude doma podporovat exilové odbojové aktivity ze všech sil. Gestapo jeho činnost sledovalo a v den nástupu zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byl A. Eliáš zatčen. Zprvu odloženou popravu nakonec uspíšil atentát na Heydricha. Generál Aloise Eliáše popravili na kobyliské střelnici den po dopadení atentátníků v kostele Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.

Vojenského pohřbu Aloise Eliáše na Vítkově se zúčastní zástupci vlády ČR, ministerstva národní obrany, Vojenského historického ústavu a další hosté.