Hlavní navigace

Připojení CESNET2 na GÉANT v provozu

[Tisková zpráva]

Sdílet

Připojení CESNET2 na GÉANT v provozu


Sdružení CESNET připojilo svou gigabitovou síť národního výzkumu CESNET2 na novou panevropskou páteřní síť GÉANT.

Síť GÉANT, provozovaná sdružením DANTE za významné podpory Evropské unie, představuje nejrychlejší akademickou páteřní síť. Jádro sítě je tvořeno okruhy o kapacitě 10 Gb/s, ostatní okruhy disponují kapacitou od 34 Mb/s do 2,5 Gb/s. Pro srovnání: síť Abilene projektu Internet2 má kapacitu 2,5 Gb/s.

Přístupový bod sítě GÉANT v Praze se nachází přímo v prostorách sdružení CESNET a je připojen okruhem o kapacitě 10 Gb/s do SRN a dvěma okruhy o kapacitě 2,5 Gb/s na Slovensko a do Polska. Přístupová rychlost sítě CESNET2 je 1,2 Gb/s, přičemž kapacitu lze navyšovat bez dalších nákladů na přístupový okruh. Uvedené kapacity jsou v České republice unikátní.

Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR za účelem provozování národní sítě pro vědu a výzkum. Je podporováno z prostředků Rady vlády pro vědu a výzkum a svých členů. Sdružení je řešitelem projektu vysokorychlostní akademické sítě TEN﷓155 CZ. V současné době provozuje gigabitovou síť CESNET2. Právě díky této pozici a dalším aktivitám ve výzkumu v oblasti telekomunikačních a internetových technologií je sdružení CESNET zástupcem České republiky v projektu GÉANT, na jehož realizaci se aktivně podílí. (Více na www.cesnet.cz).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).