Hlavní navigace

Přiznání k dani přímo z vašeho účetního programu

[Tisková zpráva] Ministerstvo informatiky ve spolupráci s vývojáři ekonomického softwaru rozšířilo nabídku služeb Portálu veřejné správy o elektronická daňová přiznání k dani z přidané hodnoty, k dani z příjmu, k dani silniční a k dani z nemovitostí. Podnikatelé tak mohou daňová přiznání odevzdávat prostřednictvím stejného počítačového programu, který jim už od loňského roku umožňuje elektronicky zasílat důchodové listy zaměstnanců, přihlášky a odhlášky k nemocenskému pojištění a povinné údaje do statistiky o pohybu zboží uvnitř Evropské unie. Takový počítačový program, který umí přímo komunikovat s Portálem veřejné správy, dnes nabízí už téměř 200 softwarových firem.

Sdílet

„Transakční část Portálu veřejné správy, přes kterou podnikatelé státu elektronicky zasílají různé formuláře, je to, co Portál nejvíce odlišuje od ostatních webů. Připravena je už další novinka, elektronický přehled o příjmech a výdajích, který povinně České správě sociálního zabezpečení odevzdávají osoby samostatně výdělečně činné,“ uvádí ministryně informatiky Dana Bérová.

Výhodou transakční části Portálu veřejné správy je, že pro různé úkony – komunikaci s Českou správou sociálního zabezpečení, Generálním ředitelstvím cel nebo daňovou správou Ministerstva financí – nabízí jednotné prostředí. K využívání transakční části Portálu veřejné správy bylo k dnešnímu dni zaregistrováno 43 021 organizací a firem. V roce 2005 zpracoval Portál veřejné správy 362 420 podání, která dohromady obsahovala více než 6 milionů formulářů v elektronické podobě. Jen za první dva měsíce tohoto roku zaznamenal Portál už 103 882 podání s několika stovkami tisíc elektronických formulářů.

Podrobné statistiky využití Portálu veřejné správy (jeho informační i transakční části a mapového serveru) najdete na webových stránkách ministerstva v rubrice Statistiky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).