Hlavní navigace

Vůdčí technologické společnosti oznámily otevřenou platformu určenou pro přenos internetu do televizních přijímačů

[Tisková zpráva] Google, Sony, Intel a Logitech se spojily, aby společně zavedly tzv. Google TV platformu. DISH Network, obchodní řetězec Best Buy a Adobe ji uvedou na trh.

Sdílet

Na nedávno proběhlé dvoudenní Google I/O vývojářské konferenci v San Francisku ohlásili programátoři zastupující technologické inovátory vývoj tzv. Google TV. Softwarově otevřené platformy, která zakomponuje možnosti internetu do televizních přístrojů, čímž odstartuje novou kategorii produktů určených do obývacího pokoje. Sony, Intel a Logitech spolu s prodejním řetězcem Best Buy, společností DISH Network a Adobe se postavily za novou službu Google TV zaštítěnou právě touto firmou. Za posledních 10–12 let se internet zasloužil o množství inovací, stal se technologickým motorem pohánějícím svět, a přesto zůstal paradoxně uzavřen za dveřmi obývacích pokojů. Se službou Google TV budou napříště diváci schopni sledovat nejen klasické TV kanály, ale i vyhledávat v síti množství informací z nejrůznějších zdrojů, včetně přehledů televizních stanic, webových stránek, různých podpůrných knihoven a mobilních aplikací.

Google TV je založena na platformě Android a používá prohlížeč Google Chrome. Uživatelé jsou díky němu schopni sledovat a naladit si jak klasické TV kanály, tak ponořit se do světa internetu. Software Adobe Flash se přitom postará o jejich čitelnost a překóduje jakýkoli formát. To vše se nyní může odehrávat přímo na TV. Bude možné jednoduše brouzdat po síti jako dnes na PC. Nové přístroje podporující službu Google TV budou poháněny nejnovějším procesorem Intelu Atom CE4100, který je speciálně konstruovaný pro spotřební elektroniku, a poskytne i veškeré možnosti příjmu v kvalitě domácího kina. Sony i Logitech oznámily, že do konce tohoto roku uvedou řadu nových produktů postavených na tomto čipsetu a podporujících Google TV. Platforma Google TV může fungovat s jakýmkoliv televizním vysíláním. Aby se naplno využily její možností, je ale třeba propojit ji se službami DISH Network. Jen tak Google TV rozšíří nabídku video programů a stovek nejrůznějších placených kanálů. Ty jsou k dispozici, po bezpočet videozáznamů uložených na internetu, samozřejmě včetně streamovaných videí ať už pocházejí ze serverů jako je Netflix, Amazone Video on Demand, nebo YouTube. Platforma Google TV bude také schopna přehrávat aplikace napsané přímo pro systém Android. Aby se člověk neztratil v takové velké záplavě informací, plánuje Google TV zavedení vyhledávače, který divákům pomůže najít relevantní obsah, ať už na TV kanálech (na těch zdarma i placených) na DVR (digitálních videorekordérech), i na internetu. Jednotlivé zdroje bude možné sledovat na jediném přijímači současně. Google TV také představí novou strukturu menu, které pomůže při orientaci v takto široké nabídce, vyhledání obsahu a vlastně i personifikaci takového přístroje určeného pro domácí zábavu a odpočinek. Některé z těchto služeb budou však k dispozici pouze v přímé návaznosti na vysílání DISH network.

Úzká spolupráce technologických gigantů Eric Schmidt, předseda představenstva společnosti Google k tomu řekl: „Jsme potěšeni, že budeme spolupracovat s tak důležitými partnery. Mají za sebou letitou historii a bezpočet zkušeností s moderními technologiemi, včetně výroby přijímačů i jejich designu.“ Sony vzápětí na to ohlásila plán na výrobu „Sony Internet TV“, první řady přístrojů, které budou schopny spolupracovat s Google TV platformou. Nejranější modely jsou určené zatím jen pro americký trh, kde by se měly objevit už na podzim 2010. Půjde buď o samostatné TV přijímače nebo set top boxy zahrnující Blu-ray mechaniky.

Předseda představenstva, prezident a CEO Sony Corporation Howard Stringer řekl: „…že má to potěšení oznámit unikátní propojení s rychle se rozrůstající informační platformou společnosti Google.“ Dodal také: „Služba Sony Internet TV podstatně rozšíří současný záběr TV modelů Sony a odstartuje zcela novou epochu charakterizovanou nikoli jen pasivním, ale aktivním sledování televize.“ Společnost Logitech pak uvede na trh kompatibilní setbox, který zprostředkuje příjem a možnost používání Google TV na moderních HD nejrůznějších výrobců. Současně využije unikátní technologii použitou v ovladači Harmony a představí nový dálkový ovladač, který bude obsahovat i infra klávesnici. Logitech plánuje uvést na trh také HDTV kameru vhodnou pro obrazovou a zvukovou komunikaci pod platformou Google TV stejně jako další ovladače a přístroje pro snadnou navigaci. Jednou z řady variant je i možnost použít pro Google TV a další systémy namísto ovladače „chytrý“ mobilní telefon, do kterého se nahraje speciální software. Gerald Quindlen, prezident a generální ředitel Logitechu prohlásil: „ Rozhodli jsme se spolupracovat s projektem Google TV již v teď, v počátcích, neboť tento koncept odpovídá naší strategii a podpoře otevřených technologických platforem, které přinesou další možnosti domácí zábavy. Zatímco se Google TV postará o bezproblémové objevování a sledování širokého obsahu, Logitech ho pomůže koncovým uživatelům ovládat a kontrolovat.

Těšíme na další spolupráci se společností Google a jejími vývojáři, neboť vytvářejí zábavu budoucnosti, kterou si dnes dokážeme představit jen v hrubých obrysech.“ Produkty značky Sony i Logitech budou pohánět procesory Atom CE4100. Prezident a ředitel společnosti Intel, Paul Otellini, vyzdvihl společnou myšlenku a ochotu jednotlivých firem na platformě spolupracovat. Prohlásil, že televize tak, jak je známe a chápeme dnes, se brzy změní od základů. „Právě jsme udělali další krok ve vývoji televize jako takové. Moderní přístroje se již brzy stanou mnohem chytřejší díky zabudovaným mikroprocesorům a přístupu na internet.

Tradiční televizní programy se dokonale prolnou s extra širokým záběrem na globální síti a umožní divákům, aby si sami rozhodli, co chtějí sledovat a kdy. Evokuje to zavedení známého Moorova vývojového zákonu tentokrát však do oblasti TV vysílání, kterou bude pohánět síla značky Intel. “ Při vývoji platformy Google TV a její integraci do provozních podmínek hraje klíčovou roli společnost DISH Network. Už před rokem rozběhla spolu s Google pokusné satelitní vysílání přes více než 400 kanálů určené pro Google Beta uživatele. Právě z něj byly učiněny závěry, které povedou k nejlepší a nejrychlejší implementaci Google TV propojující tradiční vysílání a příjem webového obsahu do praxe. Ředitel a CEO společnosti DISH Network Charlie Ergen prohlásil: „Google TV je dalším vývojovým stupněm televizního vysílání a jsme nadšeni, že můžeme být tím, kdo ho doručí zákazníkům. Pouze předplatitelé sítě DISH Network na které Google TV poběží, budou schopni využít nejširší nabídky služeb a možností vyhledávání napříč televizními stanicemi DVR i internetem. Do budoucna počítáme s tím, že i další developeři budou schopni vytvořit nové aplikace, které rozšíří tuto televizní zkušenost. Řetězec obchodů Best Buy vloží do projektu své obchodní zkušenosti a nabídne přímou komunikaci se zákazníky. Přístroje podporující Google TV se budou prodávat ve všech obchodech tohoto řetězce. „Máme 180 000 školených prodavačů, kteří jsou denně konfrontováni s potenciálními kupci nových technologií a budou jim od nynějška nabízet výrobky podporující tuto unikátní platformu,“ prohlásil Dunn, výkonný ředitel řetězce Best Buy.

Do prohlížeče Google Chrome podporujícího vyhledávání na platformě Google TV bude zakomponován Adobe Flash Player 10.1. S jeho pomocí bude možno sledovat desítky miliónů webových stránek s flashovým obsahem, ať už jde o hry, aplikace, video, audio a další. Prezident a CEO společnosti Adobe, pan Shantanu Narayen, říká: „Právě jen webový otevřený eko systém nabízí nekonečné možnosti v oblasti tvořivosti a inovací. Flash Player 10.1 rozšiřuje výhody plného surfování po síti i na nejrůznější netbooky, tablety a webově propojené televize.“

Možnosti pro vývojáře Při prezentaci I/O v San Francisku byli všichni vývojáři vyzváni k tomu, aby se aktivně podíleli na budoucnosti platformy Google TV. Samotný Google už oznámil, že brzy uvede řadu specifických TV APIs – čili rozhraní pro programování – určených pro webové aplikace. Chce tím podnítit webové programátory k vytváření dalších užitkových programů pro TV přijímače. Během letošního roku Google také uvede novou vylepšenou verzi Androidu SDK – emulátoru operačního systému – který má podporovat aplikace napsané přímo pro Google TV. Google též plánuje otevřít kódový jazyk TV platformy tak, aby z toho mohli profitovat i ostatní vývojáři. Dlouhodobým cílem je spolupracovat s opravdu širokým záběrem vývojářské komunity, posunout aktivní zábavu do obývacího pokoje a představit novou generaci televizních přístrojů. Podrobnější informace lze nalézt na adrese: www.google.com/tv .

O společnosti Google
Byla založena v roce 1988 studenty standfordské university Larry Pagem a Sergeyem Brinem. Tvoří ji inovativní vyhledávací systém, který dnes propojuje miliony lidí po celém světě. Program na cílenou inzerci nabízí společnostem všech velikostí jasné a čitelné výsledky a současně zlepšuje možnosti Googlu určené pro všechny uživatele. Společnost Google má sídlo v Silicon Valley a další kanceláře po celých USA, Evropě i Asii.

O společnosti Intel
Je jednou z vůdčích firem v počítačových inovacích. Navrhuje a vyrábí technologie a produkty, které tvoří nezbytný základ všech počítačů. Další informace lze získat na adrese: www.intel.com/pres­sroom a http://blogs.in­tel.com

O společnosti Logitech
Nabízí široký záběr produktů, které pomáhají propojit svět lidí se světem digitální techniky, ať už se jedná o oblast počítačů, komunikace nebo zábavy. Logitech kombinuje hardware se softwarem tak, aby zlepšil navigaci ve světě digitálních informací, zjednodušil příjem digitální hudební a obrazové zábavy, počítačových her, sociálních sítí, audio a videokomunikace přes internet, video bezpečnosti, atd. Firma založená v roce 1981 má sídlo ve Švýcarsku a je zapsaná v rejstřících obchodovatelných společností LOGN a LOGI.

O společnosti Sony
Sony je přední celosvětový inovátor v oblasti výrobků audio, video, komunikačních a informačních technologií jak pro soukromé spotřebitele, tak i pro profesionální trhy. Jméno Sony má dobrý zvuk díky audiovizuálním výrobkům, jako je televizor BRAVIA™ LCD s vysokým rozlišením (HD), digitální fotoaparát Cyber-shot™, kamkordér Handycam® nebo MP3 přehrávač Walkman® a dále osobní počítače VAIO™ a profesionální HD vysílací zařízení, které využívá zejména technologii XDCAM™ HD. Společnost nabízí v oblasti vysokého rozlišení kompletní hodnotový řetězec a díky své činnosti na poli spotřební elektroniky, hudby, záznamu a přenášení obrazu, her a online zařízení je Sony jednou z předních světových značek pro digitální zábavu. Po celém světě zaměstnává na 170 000 pracovníků. Další informace na adrese: www.sony.net

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).