Proces H na webu: ČT jedná o právech ke zveřejnění s NFA

[Tisková zpráva] Nedávno odvysílaný cyklus Proces H České televize zaznamenal velký zájem a velmi pozitivní reakce většiny veřejnosti. Mnozí televizní diváci i novináři si ale stěžují, že vinou České televize není Proces H k dispozici na internetu. Česká televize proto upozorňuje, že jejím záměrem bylo zveřejnit tento rozsáhlý dokument na svých webových stránkách, bohužel k tomu ale nemá práva a nemůže porušovat práva jiných.

Sdílet

Každý divák i novinář si jistě uvědomuje, že v době procesu s dr. Miladou Horákovou ještě Československá televize neexistovala, a proto Česká televize musela veškeré archivní záznamy použité v cyklu získat od Národního filmového archivu a Krátkého filmu. Zatímco s Krátkým filmem se Česká televize bez problémů dohodla, s Národním filmovým archivem přes opakované pokusy k žádné dohodě doposud nedošlo. Přesto Česká televize věří, že se s Národním filmovým archivem dohodne a tento cyklus na svůj internet vyvěsí.

Ředitelka programu České televize Kateřina Fričová věří, že se unikátní projekt na internetu České televize objeví co nejdříve: „Vzhledem k tomu, že Národnímu filmovému archivu nabízíme velmi výhodné podmínky, věříme, že se brzy dohodneme."

Proces H, unikátní dokumentární rekonstrukci, uvedla Česká televize od 31. května do 9. června 2009 na programu ČT2, ve výročních dnech procesu se skupinou JUDr. Milady Horákové. Námět, scénář a režie Martin Vadas.

Desetidílná dokumentární série České televize Proces H zachycuje den po dni přípravu, průběh a jednotlivé aktéry Procesu s vedením záškodnického spiknutí proti republice se skupinou JUDr. Milady Horákové, zinscenovaného Komunistickou stranou Československa. Tragickým důsledkem procesu, který probíhal od 31. května do 8. června 1950, byly čtyři popravy vykonané ráno 27. června 1950. Proces s Miladou Horákovou včetně faktu, že byl vykonán rozsudek smrti nad ženou, vstoupil do poúnorových československých dějin jako první velký monstrproces „podle sovětského vzoru". Požadavky na rehabilitaci Milady Horákové se později staly testem upřímnosti demokratizačních úmyslů komunistických funkcionářů. Rozsudek byl zrušen až v červenci 1968 během „Pražského jara“, ale rehabilitace byla po sovětské okupaci zdržena a mohla být uskutečněna až po pádu režimu v roce 1990.

Diváci mohli sledovat rekonstrukci procesu prostřednictvím unikátních archiválií. Jde o filmový záznam (NFA), rozhlasové vysílání Československého rozhlasu (Archiv ČRo), audiozáznam závěrečných řečí všech třinácti obžalovaných (NA) a další archiválie, které doposud nebyly v takovém rozsahu nikde uveřejněny.

Na tomto jedinečném dokumentárním projektu České televize a režiséra Martina Vadase spolupracovala řada historiků, pamětníků a dalších odborníků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).