Hlavní navigace

Programovatelná platforma MTPP v rutinním provozu na síti CESNET2

[Tisková zpráva] Po dvouměsíčním zkušebním provozu uvedlo sdružení CESNET do rutinního provozu programovatelnou platformu vlastní konstrukce MTPP (Modular Traffic Processing Platform) pro pasivní monitorování na rychlosti 10 Gb/s. Platforma, která je postavena na komerčně dostupných hardwarových komponentech s vlastním firmwarem, je nasazena na lince propojující národní síť pro výzkum a vzdělávání CESNET2 s komoditním Internetem.

Sdílet

Zpracování paketů za plné rychlosti 10 Gb/s probíhá pro všechny délky paketů výhradně ve firmwaru platformy. Na rozdíl od komerčně dostupných produktů v této kategorii lze části firmwaru měnit dynamickou rekonfigurací. Ta umožňuje uživateli kdykoli za chodu zařízení snadno změnit firmware pro zpracování paketů, a to výměnou modulů, bez programování a vývojových nástrojů pro pole FPGA. K dispozici jsou moduly pro získávání řady paketových a chybových statistik o monitorované lince, generování paketů, emulaci ztrátovosti pro testování přenosových protokolů i testy typu BERT (Bit Error Rate Test). Přístup k platformě zajišťuje operační systém Linux běžící uvnitř FPGA bez externího počítače. CESNET plánuje i další typy modulů a verzi platformy pro rychlost 40 Gb/s.

Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR. V současnosti je financováno především z prostředků vládní Rady pro výzkum a vývoj a z prostředků svých členů. Sdružení se zabývá výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní gigabitovou optickou síť CESNET2 určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům sdružení CESNET reprezentuje Českou republiku v projektu budování panevropské sítě GÉANT2 a podílí se aktivně na jeho realizaci. Jednou z oblastí, které se sdružení intenzívně věnuje je tvorba nástrojů pro sledování výkonnostních charakteristik vysokorychlostních sítí (Gb/s a více) a jejich optimalizaci. Více na www.cesnet.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).