Hlavní navigace

Prohlášení ČT k neúčasti Heleny Vondráčkové v EUROSONGU

[Tisková zpráva] Neúčast paní Heleny Vondráčkové v soutěži EUROSONG Českou televizi mrzí, ale požadavky ze strany jejích spolupracovníků na změnu systému hlasování a utvoření odborné poroty nemohl tvůrčí tým projektu v jeho průběhu akceptovat. Česká televize trvá na neměnnosti pravidel projektu.

Sdílet

Rozhodnutí paní Vondráčkové respektujeme, náhradníka hledat nebudeme. Česká televize se zástupcem agentury MM Praha, zastupujícím Helenu Vondráčkovou, v uplynulých týdnech jednala průběžně a několikrát. Vyčerpala bohužel všechny možnosti, které by účast umělkyně v projektu podpořily. Ze strany ostatních účinkujících požadavky na úpravu pravidel soutěže nezazněly.

Česká televize stanovila omezení 20 hlasů na jednu SIM kartu, a to po konzultaci s pořadatelem soutěže Evropskou vysílací unií. Stejné omezení platí v rámci semifinále a finále Eurosongu, pořádaných EBU. Jsme přesvědčeni o tom, že toto řešení je v souladu s pravidly a principy Eurosongu tvořenými EBU.

Řešení umožňuje veřejnosti podpořit nejenom svého favorita, ale v případě zájmu hlasovat pro více písní a různým počtem hlasů dát najevo podporu i jiným interpretům. Zároveň je omezení počtu hlasů způsob, jakým chceme zabránit manipulaci hlasování v případě neomezeného počtu hlasů z jedné SIM karty.

Česká televize od začátku deklarovala, že jde o soutěž písní, nikoli interpretů, ve které rozhoduje hlas široké veřejnosti, nikoli odborníků. Tak je také soutěž koncipována pořadatelem, tedy Evropskou vysílací unií. Systém hlasování a existence poroty jsou u každé ze zúčastněných zemí v soutěži odlišné. Je na každém pořadateli soutěže, jaký způsob hlasování a výběru písně zvolí.

Česká televize věnuje projektu dostatečnou publicitu, ať už na obrazovce prostřednictvím spotů, anebo na webových stránkách www.eurosong.cz. K projektu uspořádala tiskovou konferenci, vysílanou mj. i na ČT24. Publicita a spotová kampaň bude zesilovat s blížícím se termínem národního kola soutěže (10. března 2007). Projekt probíhá ve spolupráci s Českým rozhlasem 1 Radiožurnálem, který uvede soutěžní písně ve svém vysílání a odvysílá národní kolo v přímém přenosu.