Hlavní navigace

Prohlášení Rady Českého rozhlasu

[Tisková zpráva] Rada ČRo reaguje touto formou na některé novinové články a vyjádření posluchačů vztahující se k diskusi o vysílání ČRo Radio Wave na veřejném zasedání Rady ČRo 23.10.2008.

Sdílet

Za prvé – Rada ČRo nepřijala k této diskutované záležitosti dosud žádné usnesení a to je podstatné. Šlo o otevřenou a demokratickou výměnu názorů v rámci projednávaného bodu „Hodnocení vysílání stanic ČRo v měsíci září 2008“.

Za druhé – Rada ČRo se vysíláním stanic ČRo zabývá pravidelně a upozorňuje na nedostatky, ale i pozitiva a to se týkalo a týká i ČRo Radia Wave.

Podstatným problémem u hodnocení vysílání ČRo Radia Wave byly dvouhodinové bloky vysílané na této stanici v angličtině. Rada ČRo to již několikrát kritizovala, neboť pokud vysílání v cizím jazyce nemá edukativní charakter, což v tomto případě nemá, nepatří do vysílání veřejnoprávního média. Samozřejmě se to netýká vysílání do zahraničí. Text písně, který se stal těžištěm negativních reakcí, zde hrál okrajovou roli a Rada ČRo se jím zabývala proto, že hodnotitel upozornil na porušení Kodexu ČRo a reagovat na tuto skutečnost je její povinností.

Hlavním výsledkem této debaty byla shoda členů Rady ČRo s programovým ředitelem ČRo na tom, že program stanice ČRo Radio Wave je třeba analyzovat a následně pro něj stanovit jasnou koncepci tak, aby odpovídala úkolům veřejné služby, které stanovuje zákon o Českém rozhlase. Takto to reflektoval i generální ředitel ČRo. A to nebude připravovat ani realizovat Rada ČRo, ale management ČRo v součinnosti s pracovníky této stanice.

Závěrem se důrazně ohrazujeme proti tomu, že za cíl výzvy a petice byl zvolen předseda Rady ČRo Ing.Jiří Florian, který je takto nevybíravě, ale hlavně neoprávněně napadán.

Rada Českého rozhlasu 27.10.2008

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).