Hlavní navigace

Prohlášení Rady ČRo z 10.11.2008 (vybráno z odpovědí Rady ČRo posluchačům)

[Tisková zpráva] Rada ČRo považuje současnou mediální prezentaci takzvané kauzy ČRo Radio Wave za zcela zkreslenou a neadekvátní skutečnosti. To, co mnozí publicisté prezentují v tisku jako zápis Rady ČRo, je ve skutečnosti přepis zvukového záznamu diskuse členů Rady ČRo na veřejném zasedání 23.10.2008, kterou vedli v souvislosti s posudkem hodnotitele stanice ČRo Radio Wave. V něm hodnotitel upozornil na to, že ve vysílání zazněla píseň, propagující fašismus. Rada ČRo má za úkol právě takováto možná porušení Kodexu ČRo citlivě posuzovat, a proto se k upozornění hodnotitele rozpoutala živá diskuse.

Sdílet

Jednotliví členové Rady mají právo na svobodnou výměnu názorů a nikdo vně Rady nemá právo členy v diskuzi omezovat či na Radu vyvíjet nátlak. Rada rozhoduje jako kolektivní orgán hlasováním o navrženém usnesení. Je proto třeba zdůraznit, že k diskutované záležitosti Rada nenavrhla a tudíž ani nepřijala jakékoli usnesení ani nevznesla nějaké obvinění.

Rada ČRo nerozhoduje o programové skladbě a jejím naplnění u žádné ze stanic či studií ČRo, tzn. ani u ČRo Radia Wave. Není úkolem členů Rady ČRo být hudebními odborníky, to je věcí odpovědných pracovníků ČRo. Rada ČRo je však povinna reagovat na upozornění možného porušení Kodexu ČRo. V tomto případě se jednalo o upozornění hodnotitele vysílání ČRo Radio Wave, které, jak se později ukázalo, uvedlo členy Rady ČRo v omyl. Na základě skutečnosti, že hodnotitel použil nepřesný překlad a správně neurčil charakter hudební skupiny, mu nebyla příslušná odměna vyplacena a Rada je připravena z ní vyvodit důsledky.

Současné složení Rady ČRo zahrnuje členy, kteří se v mediální a kulturní sféře dobře orientují. Svědčí o tom jak vzdělání členů Rady ČRo, tak i jejich nabytá praxe a mnohaleté zkušenosti. Rada ČRo má zároveň k dispozici tým odborných hodnotitelů jednotlivých stanic. Ještě před zasedáním Rady ČRo 23.10.2008 bylo na předsednictvu Rady ČRo rozhodnuto, že začátkem prosince 2008 se uskuteční vyhodnocení činnosti všech hodnotitelů, tedy i Ing. Radka Vogla.

Rada Českého rozhlasu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).