Hlavní navigace

Prohlášení Syndikátu novinářů České republiky

[Tisková zpráva] Syndikát novinářů České republiky opakovaně vyjadřuje své znepokojení nad skutečností, že Inspekce ministerstva vnitra si při svém vyšetřování v minulosti vyžádala výpisy z telefonních hovorů některých novinářů. Syndikát podobně jako v případě odposlechů novinářů v souvislosti s vyšetřováním úniku tzv. Kubiceho zprávy připomíná, že novináři jsou nedílnou součástí demokratického systému a státní orgány by neměly užívat jejich práce při vyšetřování trestné činnosti. Zároveň by mělo být respektováno právo novináře na utajení zdroje, které je součástí českého právního systému. Vyžádání si výpisu telefonních hovorů je jasnou snahou o prolomení tohoto práva.

Sdílet

Syndikát podporuje zveřejnění údajů z přiznání majetku a vedlejších příjmů politiků, jak to učinily Hospodářské noviny. Zveřejnění těchto údajů je důležité ve veřejném zájmu a je nepřípustné noviny za to trestat.

Syndikát se znepokojením sleduje situaci v České televizi, kde došlo k porušení lustračního zákona, které vážně poškodilo pověst média veřejné služby. Z tohoto porušení je třeba vyvodit jednoznačné důsledky.

Řídící výbor Syndikátu novinářů České republiky

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).